mandat

Jaký mají dnes Slováci vztah ke Slovenskému štátu?

Nejlepší odpověď
Drap

Jak kdo. Někdo kladný, někdo méně kladný.

Další odpovědi
led

Rôzny,
veľa záleží od vnútorného presvedčenia konkrétneho človeka, veľa ad jeho znalostí, veľa od vplyvu spoločnosti.
Fakt je jeden, v časoch pred 2.svetovou vojnou vznikla aj na Slovensku časť obyvateľov ovplyvnených politikmi hlásajúcich oddelenie Slovenska od ČSR. Nešlo o otázku fašizmu, ale národnostnopo­litickú. Mať vlastný štát. Toto podporilo aj Nemecko v snahe rozbiť ČSR, aby ľahšie mohlo získať Sudety, k čomu využilo aj slovenské Hlinkové gardy a slovenských fašistov k vyhláseniu samostatného Slovenského štátu.
Vyjadrenia typu:
„Slovaci se tvari, ze jedine, co na jejich uzemi probehlo, bylo SNP. Ze to byli v naproste vetsine fasiste a na stranu viteznych mocnosti se pridali jen tim, ze to doslova vyskemrali na exilove vlade, to uz radeji pomijeji.“ sú naprosto nevhodné a urážajúce množstvo antifašistov i obyčajných ľudí bojujúcich proti celosvetovému i slovenskému fašizmu, nielen na Slovensku ale aj na celom svete. Uvedomuje si autor uvedeného textu, že na Slovensku zahynulo v bojoch aj mnoho Čechov (aj v uniforme Československej armády) a mnohých iných národností?
Ak by som v zmysle tohto urážlivého textu mala hovoriť o Pražskem povstání, čo by som asi povedala? Pravdu, alebo urážku statočných ľudí?
Doplňuji:
Jaký mají dnes Slováci vztah ke Slovenskému štátu?
1 – oficiálny – prezentovaný médiami, politikmi a vmasírovaný do hláv voličov
2 – stranícky – aký náhľad na dejiny a súčasnosť hlása „moja strana“, taký názor mám aj ja (straník)
3 – neoficiálny, nestranícky (vraj nejestvuje) – založený na historických faktoch, ale zverejňovaný len v medziach súhlasu štátnej a straníckej politiky (ako sa komu hodí)
4 – spomienkový – ešte žijú účastníci tej doby, spomienky síce blednú vekom, ale súčasne sa idealizujú v jasných farbách zážitkoch spomínajúceho, podľa toho na ktorej strane bol – odbojár, fašista, poškodený, alebo znovuzrodený …
Môj názor:
Historický fakt jestvujúceho politického zoskupenia pod názvom Slovenský štát, aktívne sa zúčastneného aj v bojoch na strane Nemecka na východnom fronte, nemožno poprieť.
Tvrdiť, že k vzniku tohto Slovenského štátu došlo z vôle ľudu, je lož.
(pozor nemýľte si pojmy názov dnešného Slovenska je Slovenská republika, nie Slovenský štát)
Tak ako i dnes v mnohých zásadných veciach, sa úzka skupina politikov ani nesnaží opýtať na názor obyvateľov, ale svoj úzky názor vydáva za názor všetkých a rozhoduje za nich. To sa stalo i vtedy.
Deje sa to i dnes a nielen u nás.

Emefej

Myslím si, že pro 90% současných Slováků je Slovenský štát tak dávná historie, že k němu nemají žádný vztah.

Hamon

led: nidky jsem nezpochybňoval morální kredit těch, kteří proti nacismu/fašismu bojovali. Vždy říkám Čechoslováci, československé jednotky.
Za zbytkem si plně stojím.

led

Nepochopila som dvojzmyselnosť vašch príspevkov:
1 – „Slovaci se tvari, ze jedine, co na jejich uzemi probehlo, bylo SNP. Ze to byli v naproste vetsine fasiste a na stranu viteznych mocnosti se pridali jen tim, ze to doslova vyskemrali na exilove vlade, to uz radeji pomijeji."pokiaľ toto boli vaše slová.
2 – "nidky jsem nezpochybňoval morální kredit těch, kteří proti nacismu/fašismu bojovali. Vždy říkám Čechoslováci, československé jednotky.
Za zbytkem si plně stojím.“
to znamená že za prvým citátom si stojíte?
Nie je to v rozpore so skutočnosťou? Nebolo len SNP, ktoré bolo síce najväčšie a najznámejšie ozbrojené vystúpenie slovenského národa, ale odbojové protifašistické hnutie na Slovensku bolo už od čias vzniku Slovenského štátu. Odkiaľ ste došli na takúto zvrátenú a skreslenú informáciu o SNP a Slovákoch v odboji, o slovenskom národe všeobecne?. Žeby vás inšpiroval Kotleba?

Hamon

Ano, je to v rozporu se skutečností, ale tak vykládáte historii vy, Slováci. Byl jen odboj. A na to, jaká byla oficiální politika státu, jak se chovala armáda, jak se chovalo obyvatelstvo… na to raději zapomínáte.

led

Vašimi očami, zabúdame. Ale pamäť má jednu vlastnosť, trvá dlho, len vy si ju nemusíte uvedomovať. Preto pamätáme. Skúste sa pozrieť na vec trochu menej šovinisticky. Uvedomte si jednu vec: Politici, nech hovoria čo chcú, nie sú národ, len zastupujú národ. Ak chcete vedieť viac, nepýtajte sa politikov.
Vašim spôsobom by som mohla haniť aj český odboj, podľa politikov Českej vlády, pozor nehovorím o exilovej Československej vláde, ale o o zvolenom (menovanom?) českom prezidentovi a vláde počas protektorátu. Bola by to ale pravda o českom národe? Nie. Preto sa neznížim k vášmu spôsobu vyjadrovania o ktoromkoľvek národe.

Hamon

Jak už jsem tu říkal, je rozdíl mezi Protektorátem a kolaborantským státem.

led

Jedine v slove

arygnoc

história je o faktoch.
netreba nič vykladať, len si tie fakty naštudovať.

napr. to, že na rozdiel od tzv slovenského štátu v protektoráte bol koncentračný tábor.

a to sú také malé detaily (viď nižšie, ako to vlastne bolo so vznikom slovenského štátu).

ty iba prezentuješ svoj názor, ktorý nevieš ničím podložiť, okrem urážania.

možno ťa preceňujem – nie si schopný pochopiť čítaný text v súvislostiach.

Hamon

„na rozdiel od tzv slovenského štátu v protektoráte bol koncentračný tábor“ – toto je lež, na územní Slovenska byly stejné tábory jako na území Protektorátu.

led

koncentračný tábor -
tábor na izoláciu a fyzickú likvidáciu odporcov režimu, príslušníkov národnostných menšín aj celých národov

Hamon

A takové byly i na Slovensku. Nehledě na to, že Protektorát byla země oupovaná, Slovensko kolaborantská. Proč se tomu pořád tak intenzivně bráníte, že vám stojí za to lhát?

arygnoc

to čo tvrdíš ta, je lož.

podľa dobových a historických prameňov terezín BOL koncentračný tábor tudíž hovorím pravdu

ďalšie české koncentračné tábory:
Za druhé světové války

Koncentrační tábory a jejich pobočky, jak německy, tak česky vedené: Bílá Voda, Bílý Kostel, Božičany, Brněnec, Bruntál, Bukovany, Bystřice u Benešova, Dětřichov u Moravské Třebové, Hanušovice, Hodonínek u Kunštátu, Holýšov, Hradištko, Chrastava, Jezeří-Albrechtice, Jiřetín pod Jedlovou, Kamenický Šenov, Korunní, Kraslice, Křepenice, Lešany, Lety u Písku, Litoměřice, Lovosice, Mirošov, Most, Nové Město pod Smrkem, Nová Role, Olbramovice, Ostrov nad Ohří, Poříčí u Trutnova, Prameny Vltavy, Rabštejn, Richard u Litoměřic, Rtyně nad Bílinou, Rychnov, Skrochovice, Svatava, Teplice, Terezín, Vrchotovy Janovice ( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­centra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor )

na slovensku koncentračný tábor nebol ani jeden.
zdroj: http://www.an­nefrankguide.net/sk-sk/bronnenban­k.asp?oid=122140 (hneď prvá veta: Na území Slovenska počas druhej svetovej vojny neboli vybudované koncentračné tábory, v ktorých by systematicky vraždili uväznených židov. )

týmto s tebou končím, si zabednený a nedokážeš sa povzniesť nad svoju zaujatosť.

keď prídeš s argumentami a nie blábolmi, tak môžeme pokračovať.

howg

Hamon

Všechny tebou jmenované byly internační a pracovní koncentrační tábory, stejně jako to byly na Slovensku. Sám se opakovaně usvěddčuješ z účelové lži.

arygnoc

sú iba dve možnosti:

buď nevieš čítať alebo nerozumieš tomu, čo čítaš.

Hamon

Víš, já vaši minulost nekladu za vinu vám, za své předky nikdo nemůže. I v naší historii jsou věci, za které se člověk musí stydět.
Mně na současných Slovácích vadí to, že o historii lžou, překrucují ji a místo věcných argumentů se člověk dočká pouze osobních urážek. Zrovna jako to zde prezentuješ.

led

Toto sú príliš silné slová!
Kto sú tí „současní Slováci“? Máte na mysli médiá a politikov, alebo vo všeobecnosti príslušníkov slovenského národa? Pokiaľ týmto spôsobom hovoríte o Slovenskom národe, mýlite sa. Neposudzujte podľa jednotlivca celý národ! Ak by sme podľa vášho spôsobu vyjadrovania a myslenia posudzovali Český národ, koho by sme videli?
Ale nie sme tu preto, aby sme rozoštvávali medzi sebou ľudí.

Hamon

Současní slováci jako jednotlivci. Vzhledem k tomu, že pracuju v nadnárodní společnosti s pobočkami i na Slovensku jich znám hodně. Nepíšu všichni Sováci ani Slováci jako národ.
Dobrá, omlouvám se těm Slovákům, se kterými jsem nemluvil a kteří tak nesmýšlejí.

led

Prijímam s malou výhradou:
„omlouvám se těm Slovákům, kteří tak nesmýšlejí“.

arygnoc

Hamon

Slovaci se tvari, ze jedine, co na jejich uzemi probehlo, bylo SNP. Ze to byli v naproste vetsine fasiste a na stranu viteznych mocnosti se pridali jen tim, ze to doslova vyskemrali na exilove vlade, to uz radeji pomijeji.

Doplňuji:
V diskusi arygnoc krasne ukazal, jak se Slovaci usilovne snazi prekrucovat dejiny

arygnoc

Hamon

ach, skutočne to máte pomýlené.
už v zmazanej otázke som vám doporučoval preštuvoať si nejaké historické materiály.

som slovák a budem zvažovať, že na vás podám trestné oznámenie pre podnecovanie nenávisti (§ 355 trestního zákoníku (40/2009 Sb.) – Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení)

Hamon

Tak podej, jsem na to zvedavy, jak budete dokazovat, ze Slovensky stat nebyl fasisticky.

led

Pletiete dve rôzne veci:
politickú štátnu orientáciu
a politickú orientáciu občanov, veľa záleží od vnútorného presvedčenia konkrétneho človeka, veľa od jeho znalostí, veľa od vplyvu spoločnosti.

Fakt je jeden, v časoch pred 2.svetovou vojnou vznikla aj na Slovensku časť obyvateľov ovplyvnených politikmi hlásajúcich oddelenie Slovenska od ČSR. Nešlo o otázku fašizmu, ale národnostnopo­litickú. Mať vlastný štát. Toto podporilo aj Nemecko v snahe rozbiť ČSR, aby ľahšie mohlo získať Sudety, k čomu využilo aj slovenské Hlinkové gardy a slovenských fašistov k vyhláseniu samostatného Slovenského štátu.
Vyjadrenia typu:
„Slovaci se tvari, ze jedine, co na jejich uzemi probehlo, bylo SNP. Ze to byli v naproste vetsine fasiste a na stranu viteznych mocnosti se pridali jen tim, ze to doslova vyskemrali na exilove vlade, to uz radeji pomijeji.“ sú naprosto nevhodné a urážajúce množstvo antifašistov i obyčajných ľudí bojujúcich proti celosvetovému i slovenskému fašizmu, nielen na Slovensku ale aj na celom svete. Uvedomuje si autor uvedeného textu, že na Slovensku zahynulo v bojoch aj mnoho Čechov (aj v uniforme Československej armády) a mnohých iných národností?
Ak by som v zmysle tohto urážlivého textu mala hovoriť o Pražskem povstání, čo by som asi povedala? Pravdu, alebo urážku statočných ľudí?
Teraz som v rozpakoch, z vášho (Hamon) vyjadrenia, môj otec sa aktívne zúčastnil boja proti fašizmu aj v horách počas povstania, matka zasa Pražského povstání. Kto teda sú moji rodičia? – fašisti (podľa vášho vyjadrenia), alebo antifašisti?

arygnoc

opäť z teba hovorí nevzdelanosť:

Právna existencia prvej slovenskéj republiky bola po skončení druhej svetovej vojny retroaktívne anulovaná všetkými víťaznými mocnosťami ako dôsledok spätného zrušenia platnosti Mníchovskej dohody so všetkými jej právnymi implikáciami.

de iure slovenský štát nikdy neexistoval – z hľadiska medzinárodneho prá­va.

Historický pohľad je teda v rozpore s medzinárodným právom, ale historici nie sú právnici.

slovenský štát nevznikol dobrovoľne, ale podobne ako protektorát ČaM pod nátlakom nemecka, nemulo si nič vyskemrávať na exilovej vláde (slovenský štát vznikol skôr ako exilová vláda, tá vznikla až 17. 10. 1939 vo Francúzsku (exilový Československý národný výbor))

takže to máš zajedno, protektorát spadal priamo pod nemeckú správu a slovensko inú možnosť nemalo.

tak isto, ako nemalo čssr po roku 1968 inú možnosť, ako ostať štátom so socialistickým zriadením.

začni študovať, lebo si málo vzdelaný kváziodborník.

Hamon

To, ze je nekdo u soudu osvobozeny pro nedostatek dukazu, jeste neznamena, ze mrtvy vstane z hrobu a zije dal.

Hamon

Rekl bych, ze tato tva odpoved by mela byt nominovana jako nejlepsi – zadny fasisticky slovensky stat nikdy neexistoval, vy jste proste byli andilci.

arygnoc

pozri, ja som nikdy netvrdil, že fašistický štát neexistoval (z historického hľadiska) – ale tak isto by sa ako súčasť Veľkonemeckej ráše dal posudzovať i protektorát.
to za prvé.

a za druhé – nezosobňuj – vo fašistickom štáte – i tom nemeckom, nie všetci boli fašisti, dokonca sa odvážim povedať, že drtivá väčšina neboli fašisti, tak isto, ako v kapitalistickej krajne nie všetci sú kapitalisti (majjitelia napr. fabriky).

takže jedno je forma vlády v tom ktorom štáte, a druhé je jeho občania.
i Hácha bol „nemecký“ prezident, podobne ako Tiso a napriek tomu protektorát za fašistický šzáz nepovažuješ.

takže ak by som mal podsudzovať podľa tvojich slov, vysporiadaj sa napred s minulosťou svojej rodnej krajiny (podľa tvojich slov fašistickej) a potom hodnoť poriadky v iných krajinách.

Hamon

Je ponekud rozdil mezi nasilnym pripojenim a dobrovolnou spolupraci.
Stale rikam, ze se snazite prekroutit skutecnost.

arygnoc

no nič, to je proste marné, ak niekto ignoruje historické skutočnosti.

tiso ešte 13. 3. konzultoval postup s prezidentom háchom, lebo hitler sa vyjadril jasne: buď sa Slovensko odčlení od Čiech, alebo bude rozdelené medzi Poľsko a Maďarsko.

Taže na výber veľmi nebolo – Briti a Francúzi mníchov podpísali (zradili čsr), beneš sa zľakol a abdikoval, mobilizácia síce bola vyhlásená, ale hácha bojovať nechcel – tak aké odtrhnutie? – jednoznačné sklamanie československých politikov a spojencov, a slovensko zvolilo >menšie zlo<.

spochybňovať historickú i vojenskú úlohu snp je na pováženie, pretože toto skutočne bolo dielom slovenskej armády (až v druhej fáze, po potlačení, sa zmenilo na partizánsku vojnu) – vyhlásil ho generál slovenskej armády Ján Golian (a v povstaní prvý veliteľ 1. čs. armády na Slovensku), takže sa jednalo o armádnu akciu, nie nejakú sabotáž – sypanie piesku do granátov miesto pušného prachu.

snp umožnilo rýchlejší postup červenej armády cez zaostávajúcu strednú časť frontu smerujúcu cez čechy na nemecko a urýchlilo i oslobodenie čiech – na rozdiel od alibistiého tzv. pražského povstania, ktoré iba oddialilo koniec vojny (už sa to tu rozoberalo, nemienim sa k tomu vracať – škoda, že to admini zmazali).

ale k poznámke – o nejakej dobrovoľnosti sa nedá hovoriť, bola to jasná voľba – buď rozdelenie slovenska medzi poľsko a maďarsko, alebo zachovanie štátu.

prosím ťa, názor môžeš mať aký chceš, ale neprezentuj ho tu ako fakty a neobviäuj iných, že prekrucujú fakty, lebo tak robíš práve ty, arogantne sa vyjadruješ a urážaš – a to i históriu vlastnej krajiny.
v tvojom prípade skutočne iba nevedomosť tvorí tvoje názory – a možno aj nejaká slovákofóbia, ale s tým sa proste musíč zmieriť – história je taká, aká je, len ju treba prezentovať s nadhľadom.

a keď už chceš urážať slovákov:
na území slovenského štátu nebol ani jeden koncentračný tábor – v protiklade s protektorátom.

Hamon

Už jednou jsem ti říkal, že se nedá argumentovat proti někomu, kdo si argumenty účelově vylhává.

Oficiální české stanovisko je popsané na http://www.us­trcr.cz/cs/tri-osudove-breznove-dny-14-16-brezen-1939, jestli vás to učí jinak, pak chápu, že věříš tomu, co tu říkáš. také je možnost, že to učí špatně nás. Pak ti můžu jen doporučit, abys skutečně podal trestní oznámení, které jsi zmínil.

A měl bys doložit, kde byly v Protektorátu ty vyhlazovací koncentrační tábory. Pokud to nedoložíš, potvrdíš má tvrzení o vylhávání argumentů a překrucování skuteností.

led

Hamon,
Ak sa odvolávate na nejakú stránku na internete, tak si ju aj prečítajte celú a hlavne zamyslite sa nad textom.

Hamon

To samé bych doporučil tobě. Četl jsem ji a právě proto jsem ji sem dal. Jen je potřeba se zamyslet i nad tím, co se ti nehodí.

arygnoc

opäť pozor na slová:

ja som nepovedal, že v protektoráte boli „vyhlazovací koncentrační tábory“ (to tvrdíš ty, že ja to tvrdím).

čítaj PORIADNE.

Hamon

V tom případě jsi potvrdil má slova o účelovém vytváření argumentů. Stekné koncentrační (internační a pracovní) tábory byly i na Slovensku.
Jestli nezačneš argumentovat věcně a pravdivě, nemůžu s tebou diskutovat.

arygnoc

však tam jepresne to čo hovorím a čo nevieš pochopiť (zvýraznil som ti to >>><<<):

První krok nacistů směřoval k rozdělení státu. Dne 7. března 1939 jednal nacistický předák Arthur Seyss-Inquart v Bratislavě s Jozefem Tisem a Karolem Sidorem a snažil se je přimět k vyhlášení samostatného Slovenska. Česká vláda však nehodlala nečinně přihlížet rozbití státu.

>>>V noci z 9. na 10. března začal na Slovensku vojenský zásah generála Bedřicha Homoly, který vyvrcholil vyhlášením stanného práva, sesazením Tisovy vlády prezidentem Háchou a k vyhlášení tzv. vojenské diktatury. <<<

Situace okamžitě využila nacistická propaganda. Do čela slovenské vlády byl 11. března povolán velitel Hlinkových gard Karol Sidor, který dosáhl odvolání mimořádných opatření. Tiso se uchýlil na svou faru v Bánovcích.

>>>Již 12. března 1939 němečtí emisaři jednali s Karolem Sidorem o odtržení Slovenska od českých zemí. Sidor na plán odmítl přistoupit. <<<

Nacisté se proto opětovně obrátili na Jozefa Tisa, který 13. března společně s Ferdinandem Ďurčanským jednal v Berlíně s Adolfem Hitlerem. Říšský kancléř se vyjádřil zcela jasně.

>>>Buď bude vytvořen samostatný slovenský stát, nebo dovolí maďarským jednotkám vpadnout na Slovensko. <<<

Tiso nakonec vyslovil s Hitlerovým požadavkem souhlas. Dne 14. března 1939 slovenský sněm odhlasoval vytvoření Slovenského štátu v čele s Tisem. Maďarsko předalo československé vládě ultimátum požadující vyklizení Podkarpatské Rusi. Zároveň na toto území vstoupily maďarské jednotky, které se na mnoha místech střetly s odporem československé armády.

terezín, chlapče, terezín bo lkoncentračný tábor ( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­centra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor_Te­rez%C3%ADn ).

takže vieš o histórii svojej vlasti prd.

Hamon

V tom případě jsi potvrdil má slova o účelovém vytváření argumentů. Stejné koncentrační (internační a pracovní) tábory byly i na Slovensku.
Jestli nezačneš argumentovat věcně a pravdivě, nemůžu s tebou diskutovat.

arygnoc

ja to vzdávam.

sám si si potvrdil moje slová svojim príspevkom.
proste nerozumieš tomu, čo čítaš.

Hamon

Tvrdíš, že na rozdíl od Protektorátu na Slovensku nebyly koncentrační tábory. Vzhledem k tomu, že v Protektorátu byly pouze internační a pracovní tábory a na Slovensku byly internační a pracovní tábory také, pak nechápu, v čem vidíš důkaz, že nerozumím tomu, co čtu.
Jsem rád, že to vzdáváš. Byl bych nerad, kdyby ses dál zaplétal a usvědčoval z vlastních lží.

arygnoc

ako kto.

iný ho má dôchodca, čo si ho pamätá, iný stredná generácia – absolventi socialistických škôl, iný dnešná mladá generácia.

záleží i ina vzdelaní a „múdrosti“ – iný ho ma vysokoškolák (múdry vs hlúpy), iný stredoškolák (múdry vs hlúpy), iný človek bez vzdelania (múdry vs hlúpy).

zíleží i na regiónoch, iný je postoj na severe slovenska, iný na juhu či východe.

záleží i na tom, odkiaľ človek je (mesto vs. dedina [vesnice]), inak ho vníma mestský človek a inak vidiečan [vesničan].

a samozrejme ešte existuje i kopec iných faktorov, ako sú pôvod (inak ho vnímajú potomovia židov či cigáňov, inak roduverní slováci), spoločenské postavenie („môžem svoj názor povedať otvorene?“), potomkovia vojnových zločincov a mnoho iných.

No a teraz si to skombinujte a dostane x možností.