Avatar uživatele
Sovátor

Nevíte, zda mám povinnost odpracovat celou noční směnu, nebo jen do půlnoci, když jde o poslední den prac. poměru?

Dobrý den,
v práci mám smlouvu na dobu určitou a ta mi končí 30. 11. 2020, od 1. 12. 2020 nastupuji do nové práce. V poslední den 30. 11. mám ještě nastoupit na noční směnu. Nicméně v práci nyní nepovolují standardně dovolené (pouze výjimečně v nutných případech) a můj nadřízený se cítí dotčen faktem, že jsem mu oznámil svůj úmysl nepodepsat prodloužení smlouvy a neinformoval jsem ho dopředu, že se chystám změnit práci. Vyhrožují mi, že mi nepovolí dovolenou a budu muset nastoupit ještě v poslední den (22:00–6:00). Zajímá mě, jestli moje pracovní smlouva a tím i povinnost setrvat na směně končí půlnocí, nebo budu muset absolvovat celou směnu.

děkuji za odpověď

noční směna v poslední den pracovního poměru

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? nyjono před 1261 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Nejsem právník, ale pokud něco končí určitý den, tak to podle mě končí půlnocí. Čili v 22:00 nástup, v 0:00 výstup. Ale jak to přesně je, to by musel říct právník, bylo by zbytečné na základě, byť logických, ale nesprávných domněnek, si vykoledovat nějaký problém. Hele, podle mě je vše otázkou domluvy a pokud to domluvami nelze, pak teprv nastupuje síla. Zkus se domluvit, že to uděláte tak a tak. Pokud to nedopadne, řeš to dál. Variantou je i zkusit se domluvit na novém pracovišti, vysvětlit jim situaci a třeba se jich zeptat, jak toto řešit. Beztak budou mít nějakého právníka, tak ti poradí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Skúste si vyhľadať spätne, rovnaký problém sa tu už viackrát právnikmi zodpovedal.
Váš príklad je klasický „truc“ vypočítavých zamestnávateľov. Uvedomte si, že aj vaše povinné zamestnanecké poistenie končí ukončením zamestnaneckého pomeru.
Vaša pracovná zmluva končí dňom uvedeným v zmluve. V dni nasledujúcom vám už bývalý zamestnávateľ nemôže zadávať prácu.
Nárok na dovolenku máte v zmysle zákona. To znamená, zamestnávateľ je povinný vám dať dovolenku v zmysle zákona len v čase, keď ste jeho zamestnancom. Ak z nevyhnutných, oprávnených dôvodov vám dovolenku nemôže dať, musí vám ju preplatiť.

PS. vy nie ste povinný upozorňovať zamestnávateľa dopredu, že sa chystáte zmeniť prácu.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Zaměstnavatel Vám může přidělovat práci jenom po dobu trvání pracovního poměru.
Ten Váš skončí 30. listopadu.
Řekněte vedoucímu, ať si od půlnoci zajistí dalšího zaměstnance.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Sovátor

Zkoušel jsem najít podobný problém ale nijak jsem neuspěl, prolistoval jsem několik stránek a nevidím nic podobného. Můžete mi sem případně dát odkaz na podobnou otázku? děkuji

Ohledně dovolené vím že to tak je, jen jsem to chtěl uvést aby jste měli lepší přehled o mé situaci kdy i přes to že mám víc než dost dovolené a přesčasů dělají problémy.

Například vedoucí se opíral o argument že poslední noční směna v měsíci se stále počítá do téhož měsíce, tudíž ze zákoníku práce jsem nucen odpracovat celou směnu.

před 1261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ak pokračujete v práci v čase, keď už vám skončila termínovaná pracovná zmluva, váš pracovný pomer sa automaticky mení na trvalý pracovný pomer. To znamená, ak budete pracovať v poslednú noc pracovného pomeru (podľa termínovanej zmluvy) aj po 24.hodine váš pracovný pomer sa mení na trvalý. Pozor na to.

před 1260 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek