Kdy mám právo na odstupné ?

Jsem po infarktu a můj zaměstnavatel pro mě nemá pracovní zařazení, neboť mám určité omezení - zákaz práce ve výškách, lehká fyzická práce bez nočních směn. Dlouhodobá pracovní neschopnost byla závodním lékařem vyloučena-zamítnuta. V kolektivní smlouvě je odstupné zakotveno. Zákoník práce jsem prostudoval - zaměstnavatel se brání odstupné vyplatit. Mohu tuto záležitost řešit na Úřadu inspekce práce, který mám v místě bydliště, když se zaměstnavatel neztotožní s mým vyjádřením na nárok ?

Odpovědi:

Bronzový

a za ten infarkt může zaměstnavatel? jestliže ne,tak přeci není důvod,ti platit odstupné za to,že nemůžeš vykonávat svoji práci,je to blbý,ale je to tvůj problém,ne jeho...
Doplňuji:
citace: "Nárok na odstupné přímo ze zákona má ten zaměstnanec, který dostal výpověď nebo končí pracovní poměr dohodou z takzvaných organizačních důvodů, tedy:
- ruší se zaměstnavatel nebo jeho část,
- přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část,
- stane se nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách."
a "Nejméně dvanáctinásobek svého průměrného výdělku za předchozí měsíce musí dostat zaměstnanec, který dostal - bez vlastního zavinění - výpověď ze zákonem definovaných zdravotních důvodů nebo kvůli nim končí pracovní poměr dohodou. Konkrétně jde o případ, kdy zaměstnanec nesmí (podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí úřadu, který posudek přezkoumává) dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice."
tvůj případ tam nevidím...

Bronzový

Vzhledem k existenci kolektivní smlouvy předpokládám existenci odborové organizace. Nejprve bych se poradil s nimi, než půjdu na Úřad.

Stříbrný

Obrátila bych se s dotazem (e-mail, telefon) na Státní úřad inspekce práce. Na mapě na linku níže najdeš pobočky

http://www.suip.cz/

Stříbrný

Podle zákoníku práce vznikne nárok na odstupné zaměstnanci,
kterému dá zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. a) až d).

V případě ztráty/snížení zdravotní způsobilosti po infarktu půjde
podle mne spíše o výpověď podle § 52 písm. e) – tedy
z důvodu, který nárok na odstupné nezakládá.

Nejsem si jista, co míníte větou
"Dlouhodobá pracovní neschopnost byla závodním lékařem vyloučena-zamítnuta."

Můžete prosím upřesnit v doplnění otázky nebo dole v diskuzi?

Jak máte odstupné zakotveno v kolektviní smlouvě?

––––––––
Poznámka:
Důvod výpovědi volí ten, kdo výpověď dává
(v tomto případě zaměstnavatel), nikoliv příjemce.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.