Vlk57

Kdy mám právo na odstupné ?

Jsem po infarktu a můj zaměstnavatel pro mě nemá pracovní zařazení, neboť mám určité omezení – zákaz práce ve výškách, lehká fyzická práce bez nočních směn. Dlouhodobá pracovní neschopnost byla závodním lékařem vyloučena-zamítnuta. V kolektivní smlouvě je odstupné zakotveno. Zákoník práce jsem prostudoval – zaměstnavatel se brání odstupné vyplatit. Mohu tuto záležitost řešit na Úřadu inspekce práce, který mám v místě bydliště, když se zaměstnavatel neztotožní s mým vyjádřením na nárok ?

Odpovědi
Mc Merkurion

a za ten infarkt může zaměstnavatel? jestliže ne,tak přeci není důvod,ti platit odstupné za to,že nemůžeš vykonávat svoji práci,je to blbý,ale je to tvůj problém,ne jeho…
Doplňuji:
citace: "Nárok na odstupné přímo ze zákona má ten zaměstnanec, který dostal výpověď nebo končí pracovní poměr dohodou z takzvaných organizačních důvodů, tedy:

  • ruší se zaměstnavatel nebo jeho část,
  • přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část,
  • stane se nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách."

a „Nejméně dvanáctinásobek svého průměrného výdělku za předchozí měsíce musí dostat zaměstnanec, který dostal – bez vlastního zavinění – výpověď ze zákonem definovaných zdravotních důvodů nebo kvůli nim končí pracovní poměr dohodou. Konkrétně jde o případ, kdy zaměstnanec nesmí (podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí úřadu, který posudek přezkoumává) dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.“
tvůj případ tam nevidím…

Pepa25

Vzhledem k existenci kolektivní smlouvy předpokládám existenci odborové organizace. Nejprve bych se poradil s nimi, než půjdu na Úřad.

pusinka50

Obrátila bych se s dotazem (e-mail, telefon) na Státní úřad inspekce práce. Na mapě na linku níže najdeš pobočky

http://www.suip.cz/

ivzez

Podle zákoníku práce vznikne nárok na odstupné zaměstnanci,
kterému dá zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. a) až d).

V případě ztráty/snížení zdravotní způsobilosti po infarktu půjde
podle mne spíše o výpověď podle § 52 písm. e) – tedy
z důvodu, který nárok na odstupné nezakládá.

Nejsem si jista, co míníte větou
„Dlouhodobá pracovní neschopnost byla závodním lékařem vyloučena-zamítnuta.“

Můžete prosím upřesnit v doplnění otázky nebo dole v diskuzi?

Jak máte odstupné zakotveno v kolektviní smlouvě?

  • –––––––

Poznámka:
Důvod výpovědi volí ten, kdo výpověď dává
(v tomto případě zaměstnavatel), nikoliv příjemce.