Avatar uživatele
Registrovaný

Je mozne pracovat v tydnu sedum dni? Tedy 7*7.5? jde o nepretrizty provoz.

Je mozne pracovat v tydnu sedum dni? Tedy 7*7.5? jde o nepretrizty provoz. Zacne se v pondeli ranni - utery a streda taktez ranni, ctvrtek patek odpolendi a sobota a nedele nocni (takze koncite dalsi pondeli v sest rano... pak jsou treba jako tri dny volna ( i jak muez byt to pondeli volne, kdzy z nej stravim 6 hodin v praci?!) a dalsich sedm dni v tahu....

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Je to běžné, myslím, že zákoníku práce to neodporuje. To volné pondělí se vám počítá od 6 hodin ráno, vaše věc, jestli celé pondělí prospíte a nic si z něj neužijete. Tak to dnes chodí, komu se to nelíbí, nemusí to dělat - to vám řeknou v každé firmě a dodají, že za bránou na vaše místo čeká 25 dalších.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

možné to je. Iné je, či to neodporuje Zákonníku práce


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud jeden týden pracujete 7x7,5 hod., tak je to sice v rozporu s obecným ustanovením zákoníku práce (§ 79/2.b), ale pokud má zaměstnavatel upraveno tzv. VYROVNÁVACÍ OBDOBÍ ve svém vnitřním předpisu a toto ´vyrovnávací období´ je např. 12 týdnů, tak pak se posuzuje až limit odpracované doby za těchto 12 týdnů což je 450 hod. (12*37,5). Jinými slovy za těch 12 týdnů byste měl(a) odpracovat pouze 60 směn (450 hod./7,5) a zbylých 24 směn (=dnů) byste měl(a) mít volno.
/vysvětlivka: 12 týdnů x 7 dní mínus 60 odprac.směn = 24 směn volna/.

A na vaší poslední otázkue "i jak muze byt to pondeli volne, kdyz z nej stravim 6 hodin v praci?" lze odpovědět takto:
- pokud v pondělí ráno v 6:00 končí noční směna a je-li možné po 12ti hodinách odpočinku nařídit další směnu (tj. od 18 hod.), tak lze i tuto dobu považovat za dobu nařízeného či plánovaného volna.
- ale tento drsný způsob lze praktikovat pouze vyjímečně, protože jinak by konto odpracované doby za zmiňované vyrovnávací období 12ti týdnů bylo naplněno relativně velmi rychle a pak by zaměstnanec měl nárok na volno po zbytek dnů daného čtvrtletí, protože 450 odpracovaných hodin v součtu s relativně rychle čerpaným volnem se nerozprostře do celých 12ti týdnů..., a začít pracovat by tento zaměstnanec měl až v novém vyrovnávacím období NEBO by takováto dříve zahájená práce musela být proplacena jako PŘESČAS..

-------------------

p.s. problematika je to docela jednoduchá, ale blbě se to vysvětluje, takže se omlouvám za případnou zmatečnost :-)

------------------

§ 79/2.b)
Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit u zaměstnanců s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně

§ 81/2
Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne.

§ 86/3
Jestliže je uplatněno konto pracovní doby, nemůže vyrovnávací období přesáhnout 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva však může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

§ 90/1
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast4h2.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.