Neplacení výživného

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co mám dělat, abych získala zaplacení dlužné čásky na alimentech od bývalého manžela. Jsme rozvedeni od roku 2003 a bývalý manžel platí v nepravidelných splátkách, takže k dnešnímu datu dluží 12 000 Kč. Momentálně je na pracovním úřadě a tvrdí, že jiný příjem nemá. Děkuji Helena

Nejlepší odpověď
standa

Doporučuji následující docela nekompromisní postup:

1. napište exmanželovi dopis, kde jej vyzvěte, aby:

  1. platil výživné ve výši stanovené soudem
  2. nejpozději do 3 dní jednorázově doplatil alespoň 20% dlužné částky
  3. předložil návrh splátkového kalendáře na postupnou úhradu dlužné částky tak, aby dlužná částka byla splacena nejdéle do 6ti měsíců

K dopisu přiložte kopie těchto dokumentů:

  1. rozsudek o stanovené částce výživného
  2. návrh na nařízení exekuce
  3. návrh na zvýšení výživného, kde bude uvedeno kromě jiného, že je doporučeno, aby soud prozkoumal důvody pro které povinný (otec dítěte) přišel o zaměstnání a tím i o příjem…, samozřejmě, že bude vhodné uvést konkrétní důvody pro navýšení výživného (zejména časový odstup od poslední úpravy výživného ap.)

Bude taktické (psychologické) upozornit, že soud může rozhodnout, že zvýšené výživné bude muset povinný uhradit i roky zpět

  1. a nakonec připojte i návrh o podezření ze spáchání trestného činu § 196 Zanedbání povinné výživy

2. dopis manželovi pošlete doporučeně a poté jej vyzvěte k jednání…, důležité je, aby UVĚŘIL, že všechny zmiňované návrhy hodláte podat.

3. pokud exmanžel projeví určitou vstřícnost, tak slevovat z nepodání jednotlivých navrhovaných dokumentů pak můžete vždy…

To bond73 :

samozřejmě, že máte naprostou pravdu 🙂 máto jedinou neznámou, a to že oba dva nevíme jak je to doopravdy s majetkovými poměry otce dítěte…, což může prověřit jedině soud. No a co se týká ´trestního oznámení´ tak to je spíše o psychologii než o skutkové podstatě, alespoň tak jsem to myslel.

Další odpovědi
KOLMIX

To je celkem běžná věc, chlapi to tak dělávají. Kolikrát raději dělat prostě nepůjdou, než aby platili. Můj kolega (ač dobrý pracant) se třeba raději nechal přeřadit na nižší pracovní pozici, jen aby nemusel tolik platit ženě (nějak mu nedochází, že jde hlavně o dceru).

Pokud má Váš ex. kde bydlet a nedře bídu, určitě se z něho musí dát ona částka dostat prostřednictvím soudu, popř. exekuce. Pokud je na tom ale evidentně finančně zle, ještě se před tím poraďte se svým svědomím…

bond73

Paní heleno,rád bych vám napsal potěšující zprávu,ale bohužel vás budu muset zklamat.Můžete sice na býv.manžela podat trestní oznámení pro neplnění vyživovací povinnosti,ale po provedeném řízení policií vyjde na jevo,že vás býv. manžel i když nepravidelně,ale výživné platí a věc se tímtpo dostane k občansko-právnímu soud,kde sice dostane rozhodnutí o tom,že je otec ditěte povinnen dlužné výživmé uhradit,ovšem opět se zde bude posuzovat jeho majetkové a příjmové poměry,tudíž mu na dlužné výživné určí jakýsi splátkový kalendař a tím bude věc vyřízená a nebo se také může stát,že bude navrhnuto,aby si podal návrh k soudu,aby mu bylo výživné sníženo či dokonce zastaveno a pokud váš býv.manžel má příjem,který odpovídá pouze životnímu minimu,tak mu bude v plné miře vyhověno,jelikož soud se při výměře výživného zabývá majetkovými a přijmovými poměry rodiče,jež je povinnován přispívat na výživu onoho dítěte a pakliže prokáže,že jeho přijmy jsou nízké a že jse mu nedaří sehnat zaměstnání,né jeho chybou,tak potzé soud nebude mít jinou možnost,než-li jeho návrhu vyhovět.bohužel tak to ,to vidí zákon o rodině.jěště můžete požádat na vašem městské úradě či magistrátu na odboru soc. věcí o příspěvěk na výživné,což znamená,že tento úřad vám bude víživné hradit za vše býv.manžela a po něm jej posléze bude vymáhat,ale zde je nutné,aby vám nehradil výživné bud 3 či 6 měsíců,ale informujte se přímo tam.Je mi líto,že vám nemohu podat příznivější zpravy,ale fakt situace je taková,jak jsem vám ji popsal.Jinak jsem s pozdravem.

martinaa

Jestli máte výživné stanoveno rozsudkem, tak návrh na platební rozkaz se už nepodává.
Jinak tady poskytují bezplatnou právní pomoc http://www.az­rodina.cz/sek­ce/87-poradna .

Zdroj: http://www.az­rodina.cz/sek­ce/87-poradna

libunna

Stačí, když navštívíte příslušný okresní soud, oddělení pro exekuce . Tam s vámi sepíšou podrobnosti o dlužném výživném a vše postoupí pracovnímu úřadu, kde budou z vyplácených dávek podpory strhávat dlužné výživné.

Zdroj: vlastní zkušenost