JMSunny

Má nárok bývalá manželka na zvýšení alimentů?

Do této doby na 8 letou dceru platíme 3000,–,pravidelně si ji bereme(máme kompletní výbavu, protože matka ji sebou nikdy nic nedá),podnikáme společně spoustu aktivit,ale i povinností..dcera je u nás ráda a často nechce domů, protože se její matka o ní více méně nestará..Její životní náklady jsou téměř nulové, doplatili jsme za ní většinu půjček, bydlí u rodičů(kde se dcera stravuje, protože matka nevaří),normálně pracuje…bohužel jako osvč..takže její příjmy jsou velice skreslené. Chtěla po nás podvodným způsobem vylákat doklady pro příplatky ze zahraničí..pracuji tam a po té co jsem odmítl se účastnit tohoto podvodu mi začala vyhrožovat zvýšením alimentů..právě jsem obdržel obsílku od soudu…jelikož jsem se znovu oženil,koupili jsme vloni baráček a za tři měsíce se nám narodí miminko, šetříme každou korunu a nevím jak se můžu bránit.Nechci pokaždé když odmítnu podobný nesmysl běžet k soudu.Malé dáváme maximum,ale…Díky za názor
Doplňuji:
…Chtěli jsme zažádat o péči nebo alespoň střídavou (exmanželka vloni spolikala pár paralenů…protože ji po tří měsíční známosti opustil její,o asi 12 let mladší přítel, dala malou k mé současné manželce-já byl pracovně mimo domov a když na domluvené vrácení dcery nikdo nereagoval..zjis­tila že je ex na psychiatrii),ale když jsme se informovali na sociálce bylo nám sděleno, že vzhledem k mé práci-mám turnus 3 týdny doma 3 týdny v práci (i když máme fungující rodinu a zázemí pro malou),nám dceru do péče nesvěří..nevím co vše soud posuzuje,ale jsme z toho s ženou lehce zoufalý. Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
anonym

Matka může kdykoliv požádat o zvýšení výživného, jiná věc je, zda soud uzná důvody za podstatné. Obvykle se žádá při začátku školní docházky, pak cca okolo 10 let a dále při přechodu ze ZŠ na střední školu a v 18, nebo na VŠ.
Zatím není třeba se plašit, nechte jí to podat, uvidíte jak zareaguje soud, stejně si od vás vyžádá potvrzení o příjmu, určitě uveďte a hlavně doložte veškeré vícenáklady ve prospěch dcery.Soud objektivně posoudí všechny důkazy včetně případného zneužití za účelem vašeho vydírání. Do stání lze důkazy dokládat i písemně, ale v této fázi by už byl vhodný právní zástupce z oblasti rodinného práva.

Další odpovědi
baghira

Bohužel – vaše bývalá má právo podávat soudu návrhy na úpravu výživného a soud se jimi musí zabývat.
A vzhledem k feminizaci soudnictví jsou rozhodnutí soudů zcela nepředvídatelná.

tom004

Jediná rada.Najmi si proávníka,vysvětli situaci,a pokud možno dolož,a žaluj ji.Zároveň,bych požádal soud,o svěření dcery,a alimenty bych požadoval po bývalce.Ale,je to na delší vařizování.

arygnoc

nárok má.
nárok na úpravu výšky výživného máte i vy.
podobně máte nárok i na úpravu kontaktu s dítětem, resp. máte i nárok požádat o svěření dítěte do péče.
Stačí se obrátit na nejbližší soud nebo odbor sociálních věcí (a ten to postoupí soudu).

Deli

Jsou různí otcové a různé matky, řekla bych…
U nás je to tak, že „otec“ platí 1500,– na dceru (10 let). Nad rámec alimentů mi letos přispěl 2000 Kč na tábor (předtím 3 roky nic, tenkrát 1000,– na tábor, předtím zas 3 roky nic…).
O dceru projeví zájem tak 1× za 3 měsíce na víkend, 1× na pár dnů (letos 5) o prázdninách, na Vánoce na 3–4 dny, kdy s ní jede koupit dárky do supermarketu!
Dcera k němu jezdit nechce, je astmatik a otec kouří, doveze ji ke své partnerce, zavře do pokoje k TV a to je celá péče a užívání si dcerky. Tak držím pusu, výši alimentů neřeším a jsem vcelku ráda, že ji zas tak často nechce vidět.

Vy jste, podle toho, co píšete, opačná škatulka otců, tak se nebojte, o dceru – střídavou péči – zabojujte a alimenty si zvyšovat taky nenechte. Proč? Hodně štěstí.