Killer

Myslíte, že má kovářské řemeslo budoucnost? Má vůbec cenu jít to studovat?

Přijali mě na SUPŠ Turnov (umělecké kovářství), ale nevím jestli tento obor má budoucnost. Jaký je váš názor? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Jádrohlod

Tak Ti jen tiše závidím.Nádherná práce a bude-li Tě bavit a vydržíš u ní , tak i dobře placená. Nauč se co nejvíc a pak po nějaké praxi šup do své kovárničky. Práce budeš mít nad hlavu , to si piš !!!

Další odpovědi
anonym

Myslím, že v současné době toto řemeslo zažívá ´zlaté časy´ (a nemyslím, že vbrzku pominou) – takže pokud budeš dobrý, určitě si vyděláš nejen na vodu a chleba… 😉
Samozřejmě předpokládám, že zvládneš i strojní opracování kovů, nejen ´ruční umělecké´.
Zajeď si na Hefaiston – ať víš, ´do čeho jdeš´.
😉

honza19hk

budoucnost to určitě má,ne už sice v okování koní ale dnes je hodně výrobků co jsou kované. Např já sháněl kováře v hradci 2 roky, a je jediný. Práci budeš mít pokud to budeš umět.Znám toho jednoho,ten vyrábí pajsry,majzly,krum­páče,sekery atd..Lidi za nim chodí protože to je mnohem kvalitnější než to co se dá koupit.navíc za ním chodí firmy co dělají se zbiječkama a bagristi klůli překování oškrtů a dalších věcí. A to je jen zlomek práco co dělá.

Takže když to budeš umět určitě to je dobrý řemeslo.V dněšní době je kovářů tak málo že témeř nemají konkurenci.jak píšu ve 100 tisícovém městě je jen jeden klasický kovář. Umělecké kovářství je ovšem k ničemu,stejně se toho většina dělá na strojích.pokud to chceš dělat zaměř se na to klasické a to i přesto že budeš studovat umělecké kovářství.

led

Má budúcnosť byť človekom?
Aký rozdiel je medzi strojom a človekom?
A – Stroj mechanicky vykonáva prácu, podľa svojho účelu pre ktorý bol vyrobený
O – Človek tvorí prácou, zviditeľňuje svoje myšlienky, svoj pohľad
A – Stroj nepotrebuje prestávku na oddych (pokiaľ neprekročí svoje technické možnosti)
O – Človek potrebuje svoj čas rozdeliť na prácu, oddych a stravu
Ale…
Tam, kde stroj nestačí, kde nevládze…
tam musia zasiahnúť ľudské ruky a um.

A – Ručné remeslá sú na ústupe pred strojovou výrobou.
O – Ale ani všemocná strojová hromadná výroba nenahradí malovýrobu, nenahradí umenie človeka.
Ešte stále sú remeslá, ktoré napriek malej produktivite sú význačné. Kováč a drotár, šuster a krajčír, korytár i tesár sú stále potrební.
A – malovýroba nemá budúcnosť – nastáve doba veľkovýroby, doba konzumnej spoločnosti
O – Pokiaľ si obliekame rôzne oblečenia, aj napriek pokusom o akúsi uniformitu človeka, pokiaľ myslíme samostatne, nielen opakujeme nadiktované frázy, potiaľ aj malovýrobné remeslá i umenie, ako výsledok spojenia práce našich rúk a umu, budú žiť, budú mať význam, budú mať budúcnosť.

Pokiaľ si kladiete otázku, má význam isť práve toto študovať, čo z toho budem mať a nie otázku, prečo práve tento odbor, čo ma na tom priťahuje, ste na najlepšej ceste sa zaradiť medzi bezmenný šedý komparz nášho života. Prežiť svoju pridelenú časť života bez akýchkoľvek stôp v histórii, tak, ako mnoho dávno zaniknutých živočíchov, o ktorých sa dozvedáme, ak sa náhodou nájde nejaká stopa, z učebníc.