Katru7

Může být žena profesionální hasičkou?

Může být žena profesionální hasičkou nebo ne? Někde se píše že ne a někde zase že jo ,, a nevíte nějaké Hasičské střední školy ve zlínském kraji? Díky

Nejlepší odpověď
quentos

ale proč by nemohla … když může být žena profesionálním vojákem, může být i profesionálním hasičem. Zde je rozhovor s jednou z nich http://zpravy­.rozhlas.cz/se­ver/expres/_zpra­va/profesional­ni-hasicka-radka-jezkova--1121721

Další odpovědi
annas

Ještě doplním odkazy na střední školy.

Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany byla ve Frýdku-Místku, ale žáci se nepřijímají. (Jediná hasičská škola u nás). Zastavení přijímání žáků do 1. ročníku denního studia mládeže od školního roku 2011–2012 nadále trvá. Zřejmě je třeba sledovat stránky školy, zda nedojde ke změně od dalšího školního roku.

http://www.sos­pofm.cz/view.php?cis­loclanku=2010090003

Dá se studovat obor Požární ochrana 3908M01 na středních školách jiného typu.

Najdete je v odkazu
http://www.stred­niskoly.cz/se­arch.html?strin­g=3908M01

Zlínský kraj není uvedený.

led

Ano, môže, ak spĺňa podmienky pre službu. u Hasičského a záchranného zboru.
PS.
Autacek nemáte pravdu, ženy sú aj u zásahových jednotiek, zúčastňujú sa priamo akcie. Nie zbytočne platí „kde muž nemôže, žena dokáže…“

honza19hk

Samozřejmě že může otázka jestli jako tzv mokrý hasič nebo někde v kanceláři. znám dokonce jednu co jezdí s CAS 15 MB u profíků,tuším v OLK.

ne že by mě to nějak vadilo ale nemyslím si že je pro ženu zrovna vhodné být jako výjezdový hasič. Určitě jsou lepší pozice a povolání.Ono to zas není taková sranda být hasičem.

anonym

Je třeba sledovat výběrová řízení a splňovat kromě středoškolského (není určeno že vyloženě s hasišským zaměřením) vzdělání hlavně požadavky na fyzickou zdatnost.

suaeda

Ano, ale při zásahu je uvidíte málokdy. Mimo kanceláří se ženy účastní kontrol požární ochrany v organizacích. Běžně je uslyšíte na číslech 112 nebo 150 na operačních střediscích.
Jinak škol, kde se dá studovat a připravovat na hasičskou případně záchrannářskou práci je více. Tak jak se zmiňuje „annas“.
Doplňuji:
Pro výkon ve služebním poměru musí každý (muži i ženy) splňovat dané zdravotnické, psychické a fyzické podmínky.

autacek

Hasičkou být může, ale bude sedět za pultem či ve skladu, v terénu ji uvidíš zřídka, protože pro své tělesné dispozice bude jen těžko stíhat chlapům.

I když se mi vybavuje jedna písnička od Orlíku – Zelený krávy, dělat požárnici je oproti tomu bohulibá činnost, bezprostředně zachraňující lidem životy i majetek.

anonym

Doplním Annas, škola v F-M má pozastaveno přibírání zájemců zhlediska škrtů v rozpočtu HZS. Takto bylo i zrušeno odb. učiliště PO v Chomutově. Je možné si udělat maturitní obory na , když to tak nazvu, spec. učilištích, která získali akreditaci na obor poř. ochrana. bohužel je to zpravidla ,hasič, hasič-strojník. VOŠ a SOŠ PO MV ČR F-M je opravdu nejlepší z hlediska výuky. Dělá se i zkouška z oboru PO, prevence (vyhl., normy aj.včetně stav. úprav a výpočtů) nebo represe (výpočet DZP – dokumentace zdolávání požáru).