paul1

Měli jste stavebnici MERKUR?

Já takovou menší soupravu měl. Myslel jsem, že tato firma už neexistuje, ale žije stále a má široký sortiment, desítky stavebnicových souprav, rozšířila okruh působnosti i do robotiky. Firma vznikla v r. 1920, mimo stavebnice vyráběla i kovové vláčky (do r. 1968).
Nejslavnějším uživatelem stavebnice MERKUR byl asi pan akademik Wichterle, který na ní vyráběl kontaktní čočky.
www.merkurtoys.cz

Nejlepší odpověď
Dochy

Jasně že jo… cca ve 3. třídě jsem dostal pod stromeček asi 4 krabice vč. elektro

Další odpovědi
Drap

Ano měl.

elkon

Ano.

Rocker

Jako malí jsme jích s bráchou několik měli.Úžasná stavebnice.
Doporučuji navštívit muzeum Merkuru v Polici nad Metují,kromě jiných exponátů tam mají obrovské Ocelové město z Merkuru.
A když už tam budeš,hned vedle je neméně zajímavé Muzeum papírových modelů.

aliendrone

JJ, měl. Myslím, že ponejprv jsem dostal „běžnou“ (2 patra), pak velkou čtyřpatrovou a nakonec ješte malý „elektrický přídavek“ (tam byl elektromotorek, držák na 4,5V baterii, gumové pásy apod. [traktorová kola byla ve velkém Merkuru, myslím]).

Spolu se „socialistickou kopií Lega“ (už nwm jaxeto jmenovalo) asi nejlepší hračka doby mého mládí na trhu. :)

GM

Ano. Brácha měl, moje děti měly a vnuci taky mají.

dubraro

Měl jsem všechny tehdy existující stavebnice.

Emefej

Měl a to nejenom Merkur, ale i stavebnici Vašek, což byl předchůdce Merkuru. Některé díly Merkuru dodnes používám pro různá domácí „udělátka“.

Darcy

>> Rocker: díky za nápad kam se kouknout, to jsem nevěděla, skvělé – ráda půjdu.

Darcy

a pořád ji mám a pořád si hrajeme – manžel a já.
Ale s ním je nuda, jde podle návodu, všechno přesně, ještě si dokoupil i nějaký motirek a la angličák

  • zatím co já si vyšiluji a stavím dle fantazie 😉😎

Z Merkuru se dají dělat taky mandaly!! a řádně složité a moc hezky se dají doplnit o sklíčka atd.

aliendrone

dubraro>>> Díkes, twl JAK si na to ještě dokážeš vzpomenout? To by se mi celkem šiklo, takovej pamatovák! :)

dubraro

aliendrone:
Východoněmecké „LEGO“ se jmenovalo Modelbaukasten PE­BE.