strapanka

Kto ma podla etikety prednost?

Do budovy alebo miestnosti vchadza zena. Vo dverach sa stretne s mladsim muzom. Kto ma prednost?
Doplňuji:
Zabudla som pridat do otazky aj slovko PRECO
V etikete ma vsetko svoje logicke zdovodnenie, a to, co pise Bohemica, to v tomto pripade nie je.

Nejlepší odpověď
quentos

Vždy má přednost vycházející (ze dveří) bez ohledu na věk a pohlaví.

Další odpovědi
anonym

Pravdu má quentos. Logicky- kdyby tomu tak nebylo, hromadili by se ve uvnitř lidi, kteří by se kvůli etiketě hromadili uvnitř. Ono se dělá mnoho věcí přehnaně a zbytečně složitými, většinou stačí logický úsudek.. A to i v etiketě.

manon

Tak jak?
„Při vstupu do budovy mají přednost osoby vycházející před osobami vstupujícími, ale i zde jsou výjimky. To v případě, že vchází významná osoba, invalidní osoba, ženy a starší muži. Jinak platí, že do budovy vchází a vychází vždy první žena, muž otevírá a přidržuje dveře. Výjimky jsou ale za deště. V té chvíli vchází první muž, jednou rukou přidržuje dveře a druhou nabízí ženě roztažený deštník. V případě vstupu do obchodů má jednoznačně přednost osoba vycházející před osobou vcházející.“

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/damy-a-panove-aneb-slusnosti-neni-nikdy-dost/

venkovan

Muž dá přednost, protože je mladší a je to muž. Pokud by se v budově přehromadily ženy, tak bychom mohli využít nějakou moudrost Járy Cimrmanna – aplikovat něco podobného jako s horníky v dolech.

led

Otázka má dve varianty:
1 – vchádzajú obaja do…
2 – žena vchádza do…, muž vychádza z…
Do neznámeho priestoru (reštaurácia,…) vchádza prvý muž, je to aj otázka bezpečnosti prevzatá z „dávnych čias“, keď za dverami číhalo nebezpečie…
V známom (bezpečnom) priestore má prednosť žena.
Mladší muž, ak má kde cúvnuť (počkať), v nemom úžase počká, až okolo neho majestátne prepláva jej veličenstvo dáma, aj keď nemá prednosť. Zachová sa ako správny gavalier. Nedebatuje o práve a prednosti.
Z dopravného prostriedku sa najprv vystupuje a až potom sa nastupuje, bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu a národnosť – výnimku tvoria nedočkaví dôchodcovia (tí si to myslia)

Doplňuji:
Prirodzene Ladislav Špaček s Etiketou a kolega quentos majú pravdu
https://www.go­ogle.sk/search?q=špa­ček+etiketa

Fienir

Přednost má ten, kdo vychází z menší místnosti do větší nebo ven.

anonym

je to pouze o slušnosti, sice Quentos praví, ale někdy se dá couvnout jak od ženy nebo od mladíka. Určitě znáš paneláky a tady je vhodné i couvnutí od ženy.

manon

česílko: Tys mi teď zamotal hlavu :) Já to nepochopila – musíš na mne víc polopatě :)