Avatar uživatele
autacek

Kolikrát je možné na ZŠ propadnout ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, Rejkjavik, johana 56, zeeue, Hakunamatata před 3950 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Tento problém řeší § 52 a 53 Školského zákona.

Žák, který plní povinnou školní docházku, opakuje ročník, pokud na konci druhého pololetí neprospěl nebo nemohl být hodnocen. To neplatí o žákovi, který na daném stupni základní školy již jednou ročník opakoval.

Ředitel školy může povolit žákovi na žádost jeho zákonného zástupce a na základě doporučujícího vyjádření odborného lékaře opakování ročníku z vážných zdravotních důvodů, a to bez ohledu na to, zda žák na daném stupni již opakoval ročník.

http://zakony-online.cz/?s122&q1­22=52

Ředitelka ZŠ vysvětluje takto, pokud nejdo o zdravotní důvody, jak uvádí § 53.

Kolikrát může žák propadnout?

V minulosti ve škole platilo, že žák, který dvakrát propadl už na prvním stupni školy, odcházel v mnoha případech do tehdejší školy zvláštní (dnes základní škola praktická), a tam bez stresů a podle svých možností školní docházku dokončil.

Současný školský zákon to ale neumožňuje. Na každém stupni školy může žák propadnout pouze jednou. Takže prvňáček, který školu nezvládne, si podruhé zopakuje první třídu.

I když se znovu nenaučí číst, psát ani počítat, podle zákona musí postoupit dál. A bez základních znalostí se prosedí až do 5. třídy, i když neumí vůbec nic.
Znovu pak propadne v 6. třídě, protože i když se nároky na znalosti dětí stále snižují, znalost písmen a číslic je stále nezbytná. A zase sedí ve škole dál a vychází ze sedmého ročníku – po devíti prosezených nebo prozlobených letech v základní škole.

Další podrobnosti.

http://pardubic­ky.denik.cz/zpra­vy_region/negra­motnost-podle-zakona-s-kterou-uz-nikdo-nepoci.html

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Moeskajopico

Měl jsem na zakladce spolužáka kterej opakoval první třídu 😐

Avatar uživatele
huxa

annas – omlouvám se, ale ta ředitelka, kterou cituješ je naprosto vymaštěná kráva, se vší slušností, huxa :)

před 3950 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Já ji bohužel neznám, jim bych jí vyřídila váš vzkaz. = :)

před 3950 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zeeue

Ahoj, chtěla jsem se jen zeptat… asi jsem to buď nepochopila nebo je to nějak špatně spočítáno…? :) „Po devíti prozlobených letech“? Není to nějak málo, když každý rok jednou opakoval?
Je to tedy tak, že žák musí odchodit prostě devět /jakýchkoli/ ročníků – např. 1.,1.,2.,2.,3­.,3.,4.,5.,6. (ale to je podle mě nejspíš blbost ;) ) a nebo musí řádně navštěvovat každý z 9 ročníků ALESPOŇ jednou /NEJVÝŠE však jen dvakrát/; v nejhorším případě tedy odchodit 18 školních let (a to je podle mě fakt nášup :D )?

před 3950 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ne. Chápu to tak, že na 1. stupni může propadnout jednou, na druhém stupni rovněž jednou. Celkem na ZŠ tedy 2×. Chodí do školy 9 roků, ale vyjde v nižším ročníku.

Samozřemě nemusí jít jen o ročníky, které jsem uvedla.

Např. 1., 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8 – bude mít 15 roků, takže končí.
Nebo: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 6. , 7., 8. – věk 15. roků, rovněž končí.
Nebo: 1., 1., 2., 3., 4., 5., 5., 6., 7. – věk 15. roků, končí.

Pokud mu lékař nenapíše nějaké potvrzení, že z těch a těch důvodů …

před 3950 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

U poslední varianty jsem se přepsala. Má být správně
1., 1., 2., 3., 4., 5., 6., 6., 7.

před 3950 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zeeue

(+ps: pardon, že mi chybí tolik čárek ve větách :D měla jsem pod klávesou zrnko prosa :D :D :D)

před 3947 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zeeue

A jo tááááák – no to teda O.o
Vlastně i já jeden ročník (ale bylo to na SŠ) „opakovala“ …byla jsem dost dlouho hodně nemocná a když jsem se vracela do školy, vybrala jsem si raději znova odchodit ročník než se šrotit roční učivo všech předmětů za jeden blbej měsíc :D

před 3947 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Při nemoci jde o jinou skutečnost. To je vis maior. 🙂

před 3946 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce