Avatar uživatele
9 řemesel

Byla u nás povinná školní docházka

někdy na 10 let? A jaká byla pd roku 1976? Děkuji.
Doplňuji:
Doplněno:kniha Pedagogika pro učitele odborných předmětů , str. 98 dole a 99 nahoře,autor Doc PhDr Jiří Dvořáček, CSc . Cituji:…v roce 1976…byla prodloužena povinná docházka na 10 let…4+4+2…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4436 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Proč se ptáte, když odpověď znáte? Zkoušíte, zda odpoví správně?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Jsou zde různé zajímavosti,třeba i počty žáků ve třídách.

Zdroj: http://www.zko­la.cz/zkedu/ro­diceaverejnos­t/vybiramesko­lu/zakladnisko­ly/28220.aspx

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Nikdy nebyla více jak 9 le.
Doplňuji:
Byla prodloužena, myslel jsem základní docházku.

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ella

víc než devět nebylo…

ale, jen tak pro zajímavost, u nás na vesnici na Slovensku se na základní škole střídavě rok co rok otvírala a zavírala devátá třída.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Povinná školská dochádzka bola maximálne do 16.roku dieťaťa, tj.9 rokov. Preto niektorí „prepadáci“ končili školu v 7.-8.ročníku… Tak isto aj príprava na povolanie bola obmedzená vekom študenta (25,alebo 26 rokov, nie som si istá) a nie počtom štúdijných rokov – nemohli byť „veční študenti“, ako to je napríklad v USA.
autor zjavne vychádzal z tohoto údaju (veku dieťaťa).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano byla, tak jak to popisují v té knize.Základní škola byla osmiletá a pak se muselo ještě nejméně na dva roky do další školy (prakticky ve 14ti vás nikdo nezaměstnal), takže musel ať už do učňovské školy ( a tu mohl po dvou letech ukončit bez výučního listu) nebo do dalších škol.Chtěli tím udělat to, aby studenti vysokých škol končili dříve s učením.Po několika letech se to ale vrátilo zpátky na devět let školní docházky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pokazdejinak

ano, já jsem měla povinně 10 let – vycházeli jsme z 8. třídy a pokud se někdo nedostal na střední, měl povinně 2 roky učňáku

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mapel

Možná to souvisí s tím, že děti mají chodit do povinného předškolního roku v mateřské školce. Někdy se tomu říká přípravka. Toto se potom chápe jako 10 letá povinná školní docházka 1+9. Ten citát je možná vytržen z celé souvislosti o školní docházce.

lahny si to plete s povinnou. Tehdy bylo možné si vybrat 9 tříd nebo z 8. třídy jít na střední školu, což byla tzv. dvanástiletka 8+4, ale nebylo to povinná školní docházka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
9 řemesel

Mno, kdybych si byl jistý výkladem, tak se ptát nebudu.Znamená to, že VŠICHNI museli povinně po 8 letech na ZŠ jít na 2 roky do učení, na nějakou jinou školu atd? A po 2 letech je vyhodili pro neschopnost či jak bych to nazval,nebo jak?Zatím je mi jasné , že základní byla 8 let.Jak je to s těmi dalšími 2 léty?? Mám v tom nějak chaos,sorry.

před 4436 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ano, bolo to tak. Nemohli skončiť základku a ísť na ulicu. Súčasne sa tým aj na účet štátu pripravovali na povolanie.
V 15. roku síce dostali OP a stali sa občanmi, ale do 16. roku za nich aj tak zodpovedali rodičia.

před 4436 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

doplnené. Hovorilo sa, ak sa nebudeš učiť budeš pracovať rukami…

před 4436 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek