Kolik litrů vody denně by měl vypít dospělý člověk?

Znám lidi, kteří nevypijí ani litr a naopak vím, že někdo (nemyslím alkoholiky-pivaře) vypijí i 4 litry. Kde je rozumná hranice? Souvisí s počasím?

Nejlepší odpověď
annas

Názory se různí. Nejčastěji se ale uvádí 2 – 3 litry denně. V horkém počasí, kdy se víc potíme, tak 3 litry.

Pivo je močopudné, takže pivo tekutin zbavuje.

Okopírovala jsem Vám jak je to s pitím:
za normálních teplotních podmínek nejméně 0,5 litru (maximálně 0,7 litru) na každých (i načatých) 15 kg hmotnosti ? 70kilový člověk: 70 : 15 = 4,7 × 0,5 = 2,3 litru ? zjednodušeně: 70 : 30 = 2,3 litru
v případě větších ztrát vody pocením: na každý 1 kilogram úbytku tělesné hmotnosti při fyzické aktivitě doplnit tekutiny v objemu 4 šálků (1 litr)
sledujte si barvu moči

  • čím tmavší, tím horší (jste dehydratovaný ? zvyšte příjem tekutin)
  • ze šťávy červené řepy může být růžová, jinak by měla být čirá

Kdy pít?

ráno na lačno 0,3 ? 0,8 litru (podle hmotnosti)
mezi hlavními jídly (myslím tím mezi snídaní a obědem a mezi obědem a večeří )
nejméně během jídla – odvykněte si zapíjet jídlo tekutinou ? sliny jsou na trávení a pro sliznici důležitější než pivo a cola dohromady

  • každé sousto dobře rozžvýkejte
  • pokud máte po jídle žízeň, napijte se, ale nevypijte najednou mnoho (max. 2 dl tekutiny)

před spaním (ne moc -, abyste si zbytečně nerušil spánek buzením se na toaletu, ale nechoďte spát žíznivý – v noci mnoho vody vypotíte a vydýcháte)

Zdroj: Návod na přežití pro muže, MUDr. Igor Bukovský

Další odpovědi
1popelka1

Ano, souvisí to s počasím, čím tepleji,tím více pijte. A to platí i v případě sportování.

Obecně se uvádí:
váhu v kg vydělte 15,
výsledek násobte 0,5
výsledek je v litrech.

Děti by měly vypít trochu více.
Zároveň se doporučuje pít více přes den, večer méně, aby se nezatěžovaly ledviny.

panenka

člověk by měl denně vypít 2–3 litry tekutin

Milka ♥

dospělý člověk by měl za den vypít kolem tří litrů. pokud jsou ale tropická vedra, jako právě teď v poslední době měli bychom vypít kolem tří a půl až čtyř litrů. a děti mezi třemi až tři a půl litry. jinak souhlas s kolegyní, že více pít přes den a méně přes noc.