skalenka

Když jsem získala zaměstnání a jdu to oznámit na pracovní úřad, jaké dokumenty po mně budou chtít?

Musím to udělat osobně nebo to lze i jiným způsobem (poštou, elektronicky)? A musím to oznamovat i zdravotní pojišťovně?
Doplňuji:
Jinak aby to bylo jasnější, byla jsem zatím evidovaná na ÚP a teď budu evidenci ukončovat, protože jsem našla zaměstnání. Jinak jsem čerstvě po škole, jakže jsem zatím žádné zaměstnání na HPP neměla.

Nejlepší odpověď
anonym

Stačí pracovní smlouva, někdy zasílá firma sama na faxový kontakt. Elektronicky by mohla firma, protože jako právní subjekt je povinna mít elektronickou schránku. Ty sama bys musela naskenovat i s razítky a podpisy, ale i tak by to mělo bez elektronického podpisu jen informativní hodnotu, pak se doloží osobně.
Zdravotní pojišťovně se oznamují jen změny osobních údajů (bydliště, rodinný stav apod.), ostatní je na plátci pojištění.
P.S. ad Kole ty popisuješ přihlášení, skalenka se ptá na odhlášení poté, kdy už je registrovaná.
Doplňuji:
Povinnosti zaměstnavatele
Zaměstnavatel je povinen:
•oznámit do 8 dnů nástup zaměstnance do zaměstnání, resp. ukončení zaměstnání
•sdělit případy, kdy do zaměstnání nastoupila osoba bez trvalého pobytu v ČR a tu přihlásit k zdravotnímu pojištění
•oznámit do 8 dnů změnu zdravotní pojišťovny zaměstnancem
•oznámit do 8 dnů změnu související s platbou státu za zaměstnance
•odvádět pojistné za své zaměstnance a vést průkaznou evidenci o platbách pojistného
•zasílat měsíční přehledy plateb pojistného
•oznámit ukončení své činnosti, event. zrušení organizace nebo vstup do likvidace
•při plnění oznamovací povinnosti sdělit obchodní název, právní formu, sídlo, IČO a číslo bankovního spojení
•zasílat příslušné zdravotní pojišťovně kopie záznamů o pracovních úrazech
•poskytnout zdravotní pojišťovně při provádění kontroly účetní a jiné doklady
Tato zkrácená informace vychází ze Zákona „O veřejném zdravotním pojištění" č.48/97 Sb.a ze zák. č.592/92 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění.

Další odpovědi
Michal Kole

Bohužel elektronicky to nejde ☹

Chtějí papíry od Veškerého vzdělání (učňák+střední škola+vysoká škola+vyšší odborná škola+rekkvali­fikační kurzy či jiné
kurzy hlavně ty co mají doložku MŠMT)
Pak zápočtový list z posledního zaměstnání

Pak tam vyplníš 2 papíry

na pojišťovnu to bohužel taky musíš jít oznámit nechápu proč jím Úp nemůže poslat echo po datové schránce nebo po nějakém API do databáze.

Omlouvám se, blbě jsem to přečetl.

Když jsem byl já na Úp tak jsem musel pojišťovně osobně nahlásit, že jsem si našel práci (teda ona tam za mě šla máma).

hanulka11

Budou chtít určitě adresu zaměstnavatele, pokud máš už pracovní smlouvu, tak kopii smlouvy a na zdravotní pojišťovnu to musíš nahlásit snad do 5 pracovních dnů, ale to si nejsem jistá, jestli se to letos nezměnilo

MichalN

podle mě nic, odhlásit se z UP můžeš i když práci nemáš, být přihlášený na úřadě práce, když nemáš zaměstnání není povinné. Ale asi budeš muset osobně.

zdravotní pojišťovně posílá zaměstnavatel přihlášku za zaměstnance tak se to dozví od něj.

anonym

ad hanulka, je to do 8 dnů a oznamuje zaměstnavatel, viz doplnění mé odpovědi o povinnostech zaměstnavatele.
Když jen hádáš, raději neraď blbě, ještě bys přivedla tazatele do maléru.
Tady nejde o diskuzní a subjektivní názory, tady jde o zákony a tedy o hubu.
Příště si raději dohledej odkaz než někoho zmateš.

hanulka11

Dr.Axl…Nemusíš hned startovat , napsala jsem je to, jak to udělala dcera .

anonym

OK, chtěl jsem jen vypíchnout, že u takovýchto otázek ukvapenou odpovědí můžete někoho vážně poškodit.
2× měř, 1× řež!
V běžném životě dělá fůra lidí chyby právě z neznalosti, ale ponoukat další, aby je v chybách následovali, je prostě nezodpovědnost.