keahi

jak je zaměstnáno ve firmě představenstvo a dozorčí rada, například v s. r. o.?

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jak je zaměstnáno ve firmě představenstvo a dozorčí rada, například v s. r. o. Mají taky klasickou pracovní smlouvu jako ostatní zaměstnanci?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
UPhelp

NE

S.r.o. nemá představenstvo. To je statutárním orgánem v a.s. Statutárním orgánem v s.r.o. jednatel. Může jich být více. Často je to majitel, ale může to být i zaměstnanec firmy. Nebo skoro jakákoliv fyzická osoba, která splňuje podmínky (a jednatelem vlastně může být i právnická osoba – někým zastupovaná).
Ale to na co se ptáš jsou funkce a orgány společnosti její řidící složky, systém), neřídí se klasickou pracovní smlouvou.
Jednatel i člen dozorčí rady smlouvou o výkonu funkce.
Zmíněno už to musí být ve společenské smlouvě (nebo zakladatelské listině). Tam se píše i to z čeho je firma složena, jaké orgány tam jsou, kdo je majitelem, jednatelem – a konkrétní jména a jejich bydliště. A to se týká jen osob, pak samozřejmě název a sídlo společnosti a další věci.
Nejsou vlastně ani zaměstnanci, ale vykonavatelé funkce (někým/něčím pověřeni) dostávající odměny (nebo popřípadě nic – vše bude řečeno ve smlouvě).
Jinak je snad vše v Zákonu o obchodních korporacích. Nebo dohledatelné na internetu.

Další odpovědi
elkon

ANO

Dotaz je špatně položen. Za určitých podmínek je to možné. V dozorčí radě může být i zaměstnanec firmy. A v našem podniku byl předseda představenstva zároveň jeho generálním ředitelem.

paul1

NE

autacek

NE

Richi2

NE

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

keahi

Doplním otázku, pokud v or.justice.cz je uvedeno bydliště, tak se bude jednat o trvalé bydliště? Datum narození by měl sedět a Jméno s Příjmením taky.

Pepa25

Údaj v obchodním rejstříku jsou propojeny s registrem osob, takže ano, u fyzických osob je vždy uvedeno datum narození a jejich aktuální trvalý pobyt.

keahi

Teď jsem na internetu našel, že mají smlouvu o výkonu funkce. Pravděpodobně jak představenstvo tak dozorčí rada. Majitelé tedy mají v ruce zakladatelskou listinu?

UPhelp

Nevím, jak to myslíš s tím, že to mají v ruce.
Majitel jmenuje jednatele (a ostatní) a může jim být sám. To platí, pokud má s.r.o. jediného společníka. Jinak jednatele a členy dozorčí rady jmenuje (i odvolává) valná hromada – nejvyšší orgán společnosti složený z majitelů/spo­lečníků.
Zakladatelská listina je jen u s.r.o. a a.s. a to ejn pokud je jediný majitel. Pokud je majitelů víc, musí mít místo zakladatelské listiny společenskou smlouvu.