Avatar uživatele
Registrovaný

Jsem zaměstnanec,ale v souč.době v PN ,kde asi budu i v době kdy mi končí prac.smlouva.Zůstanu na PN?nebo jít na pracák?

Jak dál?nebudu zaměstnaná,tím pádem mi končí i pn?a musím se hlásit na pracovním úřadě?nebo na pn můžu být až do doby uzdravení?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Máte v tom trochu zmatek. Pracovní poměr skončí,tak jak máte ve výpovědi. O ukončení PN rozhoduje lékař. A na pracák půjdete,až po skončení PN. Ale ohlásit se na pracáku můžete i telefonem, a informovat se jak správně postupovat.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Evidence na pracovním úřadě je dobrovolná, takže po ukončení pracovního poměru se evidovat nemusíte. musela byste si ale sama platit zdravotní pojištění, což určitě nechcete.
Takže logicky - ukončíte pracovní poměr a tím i placení zdravotního pojištění. Musíte se do tří dnů zaevidovat na úřadu práce, aby bylo zdravotní pojištění nadále hrazeno. Nemoc, tedy pracovní neschopnost, by na to neměla mít vliv.

A kdo tedy bude platit to zdravotní pojištění?


Avatar uživatele
Zlatý

...ještě bych doplnil správnou odpověď uživatele tom004 o informaci ohledně pojištění po skončení prac.poměru:

a) pokud pracovní poměr skončí v době nemoci, tak je bývalý zaměstnanec pojištěn i nadále, a to po celou dobu trvání nemoci

b) po skončení nemoci, je pak nezbytné se do 3 dní nechat zaevidovat na ÚP, aby pojištění nepřerušeně pokračovalo dále

c) pokud takováto osoba není zaměstnána a nemoc již skončila a na ÚP se z různých důvodů včas nedostavila, tak vzniká problém se ZDRAVOTNÍM pojištěním, které je povinné..., SOCIÁLNÍ pojištění je pro tyto osoby dobrovolné


Avatar uživatele
Bronzový

Pracovní poměr nemůže v době pracovní neschopnosti skončit!
Já jaksi nerozumím tomu,co zde kolegové píšou,ale nemají pravdu.Podle § 53 zákoníku práce - cituji
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím
zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby,
A ochrannou dobou se zde mimo jiné rozumí pracovní neschopnost.Výklad tohoto ustanovení tak říká,že v době pracovní neschopnosti se výpovědní lhůta pozastavuje až do skončení PN a pak teprve pokračuje.Proto tedy pracovní poměr nemůže v době PN skončit.Ale lze se dohodnout i jinak,to záleží jen na mě.Tohle je zásada vyplývající z některých mezinárodních úmluv,které musíme respektovat.


Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den, na nemocenské můžete být i po dobu zkončení pracovního poměru jak dlouho žádá zdravotní stav a nepřijdete tím o výměru peněz a a ni nemusíte se registrovat na úp. Taky jsem to tak měla.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.