lukes nemoud

Jít na vysokou školu na zubaře, nebo na doktora?

Rozhoduju se kám půjdu po maturitě na vysokou školu a rozmýšlím se mezi stomatologií a normální doktořinou, nevíte kde je studium lehčí? Slyšel jsem, že zubařina když mají soukromou praxi tak mají hodně peněz, ale když jsem se díval n internetu, tak nabídky práce se pohybují okolo 30 tisíc, což mi zase nepřipadá tak moc, nevíte, jak to je?

Díky

Nejlepší odpověď
Damiana

Medicína je poslání, jestli už teď, když ještě nic neumíš, počítaš dopředu prachy, je to dost mimo, takové – řekněme Cvachovské. Je jedno, pro co se rozhodneš – ale „Bůh“ s tvými pacienty.
Btw – s diplomem z medicíny (je fuk z jakého oboru) to můžeš dotáhnout daleko třeba i v politice – a tam to sype zaručeně:-)

Další odpovědi
odpomass

Určitě se nerozhoduj podle toho, kdo má víc peněz, ale co by tě víc bavilo. Povolání se nevybírá podle finančního ohodnocení, ale podle chuti ten obor dělat. Pokud budeš studovat něco, co tě nebaví, dobře to nedopadne nikdy…

anonym

Chybí Ti k těm informacím o penězích spousta dalších informací.
Lehčí (ale jen o něco) je zubařina. Medicína jako taková je řehole a denní služba pacientům. Doslova denní, protože ve dnech volna musí lékaři studovat a dále se vzdělávat. Jinak ztratí kontakt se současnou medicínou a bude z něj spíš „mastičkář“.
U lékaře v nemocnici je příjem jasný, zde doktoři dostávají mzdu.
Zubař a obvodní lékař, nebo specialista s vlastní ordinací, to mají trochu jinak. Jsou tu velké starosti a problémy s domluvou s pojišťovnami. Musí se hlídat procedury a předepsané léky, aby se nepřekročil rozpočet. Lékař si platí ze svých příjmů ordinaci, sestru, pojištění, úklid a účetní. Své příjmy zdaňuje podle zákona o dani z příjmů. Jestliže takovému lékaři zůstane 30 tisíc čistého, tak to vůbec není špatný výdělek.
Pokud chceš brát jakýkoliv post v rámci medicíny jenom jako výhodný způsob, jak si vydělat slušné peníze, tak si vyber něco jiného. Lépe sypou prachy v informatice. Kamarádčin syn vystudoval specializaci počítače a programování, dostal nabídku jít pracovat do banky, ta ho poslala na stáž do Prahy a jeho dnešní příjem je hodně nadstandardní. Jenže tak šikovný kluk se najde jeden z tisíců. Je mu pětadvacet.

anonym

První roky studia medicíny jsou společné. Tedy na rozhodnutí, zda ti více bude vynášet stomatologie nebo „normální“ medicína máš několik let náročného studia
před sebou. Výška platu zaměstnance je rozhodně jiná než v soukromé praxi,
ale vybavit si ordinaci ať už stomatologickou nebo jinou, není nikterak levná záležitost , přístroje většinou zastarají dříve než je stačíš splatit.

terry

Kolik to je… mají hodně peněz.
To je relativní. Kolik si budeš účtovat a kolik ti bude proplácet pojišťovna.
Kde budeš mít ordinaci? Ve svém nebo v nájmu? V jaké lokalitě a ve kterém městě?
A kolik hodin denně budeš dělat? Stejně máš jen 2 ruce a 24 hod.
Leda by sis někoho vzal coby zaměstnance. Pak se ti příjem násobí.