Avatar uživatele
Trumpeta

Je to trestný čin ?

Před 4 lety jsem půjčil známému 100 000,– Kč. Celou dobu se mi dlužník vůbec neozval, ačkoliv jsem to několikrát urgoval i přes vymáhací kancelář. Žalobu jsem na něj nepodal. Dlužník neměl vůbec snahu platit. Mohu podat trestní oznámení na podvod ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? anonym, bigbít před 4940 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
BEAES

Pokud to máte černé na bílém, že jste půjčil, tak máte šanci uspět.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

Trestní oznámení samozřejmě podat můžete, ale s největší pravděpodobností se Policii nepodaří prokázat obviněnému ÚMYSL spáchat trestný čin.

A btw. trestně právní kvalifikace trestného činu podvodu je docela odlišná od vámi popisovaného případu…


Ale proč na dlužníka nepodáte občansko-právní žalobu, která na 99% skončí platebním rozkazem a poté bude moci s úspěchem uplatnit i exekuci.

I když pozor, pokud jste během uplynulých 4 let žalobu nepodal a pokud dlužník svůj dluh nikterak neuznal či nekomentoval, tak můžete mít smůlu, neboť dluh může být promlčen…

§ 209/1 Podvod
Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že UVEDE NĚKOHO V OMYL, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta(…)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mojitek

jenom podotykam,ze nemusite mit pisemny doklad o pujcce,postaci kdyz budete mit svedka/ky (ne blizci pribuzní) kteri Vam to dosvedci. Samozrejme pisemny doklad o pujcce je vzdy lepsi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
myšpulín

Trestní oznámení lze podat ústně do protokolu buď přímo na služebně Policie ČR či na státním zastupitelství. Podat jej můžete i písemně poté, co si ho v klidu sepíšete.
V naléhavých případech je možné podat trestní oznámení třeba i telefonicky.

V trestním oznámení by zejména mělo být uvedeno:

•kdo trestní oznámení podává,
•podrobné vylíčení skutku, kterého se trestní oznámení týká,
•označení místa a času spáchání údajné trestného činu,
•označení podezřelého, který se mohl dopustit trestného činu (je-li znám),
•označení svědků a dalších důkazů (jsou-li známy).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hawranek

Máte nějaký doklad o tom, že jste mu částku půjčil? Nemusí se jednat o notářsky ověřený doklad, stačí směnka. Nejsem odborník na právo, ale pokud nemáte nějaký „důkaz“ o tom, že známý si od vás peníze opravdu vypůjčil, šance tu jsou, ale popřít jde vše…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek