Trumpeta

Je to trestný čin ?

Před 4 lety jsem půjčil známému 100 000,– Kč. Celou dobu se mi dlužník vůbec neozval, ačkoliv jsem to několikrát urgoval i přes vymáhací kancelář. Žalobu jsem na něj nepodal. Dlužník neměl vůbec snahu platit. Mohu podat trestní oznámení na podvod ?

Nejlepší odpověď
BEAES

Pokud to máte černé na bílém, že jste půjčil, tak máte šanci uspět.

Další odpovědi
standa

Trestní oznámení samozřejmě podat můžete, ale s největší pravděpodobností se Policii nepodaří prokázat obviněnému ÚMYSL spáchat trestný čin.

A btw. trestně právní kvalifikace trestného činu podvodu je docela odlišná od vámi popisovaného případu…

Ale proč na dlužníka nepodáte občansko-právní žalobu, která na 99% skončí platebním rozkazem a poté bude moci s úspěchem uplatnit i exekuci.

I když pozor, pokud jste během uplynulých 4 let žalobu nepodal a pokud dlužník svůj dluh nikterak neuznal či nekomentoval, tak můžete mít smůlu, neboť dluh může být promlčen…

§ 209/1 Podvod
Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že UVEDE NĚKOHO V OMYL, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta(…)

mojitek

jenom podotykam,ze nemusite mit pisemny doklad o pujcce,postaci kdyz budete mit svedka/ky (ne blizci pribuzní) kteri Vam to dosvedci. Samozrejme pisemny doklad o pujcce je vzdy lepsi.

myšpulín

Trestní oznámení lze podat ústně do protokolu buď přímo na služebně Policie ČR či na státním zastupitelství. Podat jej můžete i písemně poté, co si ho v klidu sepíšete.
V naléhavých případech je možné podat trestní oznámení třeba i telefonicky.

V trestním oznámení by zejména mělo být uvedeno:

•kdo trestní oznámení podává,
•podrobné vylíčení skutku, kterého se trestní oznámení týká,
•označení místa a času spáchání údajné trestného činu,
•označení podezřelého, který se mohl dopustit trestného činu (je-li znám),
•označení svědků a dalších důkazů (jsou-li známy).

hawranek

Máte nějaký doklad o tom, že jste mu částku půjčil? Nemusí se jednat o notářsky ověřený doklad, stačí směnka. Nejsem odborník na právo, ale pokud nemáte nějaký „důkaz“ o tom, že známý si od vás peníze opravdu vypůjčil, šance tu jsou, ale popřít jde vše…