bestak

Jakým způsobem psát čtenářský deník?

Čeká mne nová maturita (za dva roky). S maturitou souvisí i nějaká doporučená četba, ke které jsem se dostal až teď. Včera jsem dočetl Evžena Oněgina, takže ho mám ještě čerstvě v hlavě a rád bych si udělal něco jako čtenářský deník. Abych si prostě za ty dva roky vzpomněl, co že jsem to četl. Poraďte mi prosím, to přesně mám do toho napsat? Jakou by to mělo mít strukturu?
Doplňuji:
@verka já neříkám že nečtu, ale rozhodně jsem nečetl ve třetí třídě Chrám Matky Boží v Paříži…

Nejlepší odpověď
quentos

Kolegyně píše osnovu nematuritního čtenářského deníku. My jsme kdysi na gymnáziu dostali osnovu přímo pro maturitní čtenářský deník – stručně zhruba takto:

  1. Název, autor, žánr
  2. Místo a doba děje
  3. Stručný obsah
  4. Hlavní postavy – charakteristika
  5. Historické okolnosti vzniku díla
  6. Autor – údaje o životě a díle, se zdůrazněním toho, co má dopad na toto konkrétní popisované dílo
  7. Předpokládný autorův záměr, hlavní myšlenky díla
  8. Umělecké a kompoziční prostředky užité v díle
  9. Osobní reflexe

Další odpovědi
Pavluška

Nejlépe do nadpisu autora a název, poté bibliografické údaje (rok vydání, místo vydání, vydavatelství, počet stran), pak velmi stručně obsah, podle toho jestli Vám vyhovuje napsat si ho sám a nebo najít někde na internetu. Nakonec je vždy dobré napsat si svůj postřeh, jak se Vám knížka četla, co Vás zaujalo, co Vás naopak nebavilo apod. Z toho se dá u maturity bezvadně vyjít.

verka

Název, autor, druh literatury, hlavní postavy, stručný děj, vlastní názor, literární jazyk.. toto mají u nás děti od třetí třídy. Každý měsíc přečtou knihu, to je asi nedoženeš. Neumím si představit maturitu bez přečtené literatury.

Co tam máte jinýho? Za prvé, za druhé…
Takže struktura je stejná, ať čteš Broučky nebo Chrám…