jungle-be

Jak na „našrotování“ maturitní četby? Jaká je nejlepší forma? (zápisky z knih…)

Dobrý den, jsem v prváku na střední škole a poslední dobou pořád myslím na četbu k maturitě. Zajímalo by mě, jak bych měl projít všechny knihy, nebo alespoň většinu.
Napadají mě tři způsoby : přečíst celou knížku, podívat se na film, či si přečíst nějaký referát o této knížce.
Napadá mě, že nejlepší bude asi kombinování všech těchto tří postupů (nebo se mýlím ??) . K filmu a obsahu (či referátu, jak chcete) mám v hlavě ale pár otazníků :

Je ,,zfilmovaná knížka" dostatečně obsáhlá na to, abych i z filmu vstřebal nejdůležitější informace ? Tento otazník visí i nad referátem.

Jak udržet (nebo jak jste udrželi vy) všechny ty informace typu charakteristika hl. postav, druh žánru atd.. Mít to tedy celé ty roky v hlavě, nebo se spolehnout jen (nebo i) na sešit a dělat si zápisky ?
Když jsme u zápisků, doporučovali by jste je dělat co nejstručněji (jen s nejdůl.infor­macemi), nebo i ,,s něčím navíc" ?
Mám v hlavě více otazníků, ale nedokáži je správně formulovat, tak alespoň ty, co jsem napsal. Děkuji za pomoc.

Doplňuji:
Děkuji za odpovědi, opravdu si jich vážím.
Jen bych se ještě zeptal k těm audio verzím knih, jak tu už někdo zmiňoval.
Jaký je Váš názor na ně ? Měl bych je pro pár děl využít ?
Dále co se týče života autora, jak dopodrobna bych měl znát život jednotlivých autorů knih, které si vyberu ?

Nejlepší odpověď
Fyzik

Sledováním filmů se dostáváš na tenký led, protože zdaleka ne vždy film kopíruje příběh. Tak určitě nejlepší je si knihy přečíst a zevrubně je popsat co se týče myšlenky a provedení a kontext v díle autora. Děj třeba u nás nikdo do detailu neřešil.

Čas na přečtení určitě máš, když jsi v prváku – já s četbou začal měsíc předem :) A nějak jsem to dal, měl jsem štěstí na otázku.

Další odpovědi
nickole

Osobní zkusenost. Prave jsem odmaturovala. Cetla jsem vsechno, protoze me cetba velmi bavi.
Cast jsem cetla uz na zacatku tretaku a mela jsem pocit, že jsem vse zapomnela. Pri maturite jsem si vytahla Pychu a Predsudek, ktere jsem cetla v druhem rocniku. Chytla jsem se za hlavu, ze si nepamatuji dej a ze to urcite nedam. Ale najednou mi pri zkouseni vse znova naskocilo a dostala jsem za jedna.

Doporucuji opravdu vsechno precist, splnes si tim ,ze budes znat podrobnosti dila, popises obsahle postavy atd. Dokonce jsem se na maturitu u ostatnich byla podivat a je to hrozne znat… 🙂
Navic je to proste povinnost… Stejne tak, jako nasprtat si otazky z ostatnich predmetu. Tady jde i o pristup.
Navic rozhodne budes mit mensi nervy, nez kdyby jsi se na to vykaslal a budes den predem mit strach, ze nic nevis. :)
Preji hodne stesti pri studiu 🙂

Quimby

Nám učitel doporučil přečíst knihu, udělat si z ní vypisky podle kategorií, něco k autorovi.
Rozhodně nedělej jen to, že zkoukneš film a nepřečteš knihu, je to strašně poznat.
Referát nevím no, můžeš kouknout na vypracované čtenářské deníky, ale raději bych si to bejt tebou stejne přečetl pro přehled.

klumprt

Číst co nejvíc a vést si čtenářský deník aspoň stručný v bodech, tím nic nezkazíš.
Já jsem četl jen to, co mě bavilo, čtenářský deník jsem si nevedl a odmaturoval bez problémů 🙂 Vytáhl jsem si buřiče, naštěstí jsem četl Gellnera, který mě bavil, tak jsem to na tom tak nějak postavil 🙂

martin21000

Za prvé, filmy nejsou moc dobrý nápad. Většina z nich má trochu jiný děj než knihy a u maturit s tím moc neprojdeš. Doporučuji spíše v mluvené podobě. Tam by neměl být zas takový zásadní rozdíl a navíc to máš během pár minut sfouklé.

Za druhé, určitě si nebudeš pamatovat všechny podrobnosti o díle, když si ho přečteš v prváku, určitě si to pak ve čtvrťáku osvěžíš nějakým tím výtahem na netu.

Za třetí, podle mých zkušeností (před pár dny jsem odmaturoval), nečetl jsem všechny knížky pouze pár a zbytek jsem se snažil dohnat těmi výtahy z netu anebo audio verzemi. Nakonec jsem si stejně vytáhl dílo, které jsem naštěstí zrovna četl a které mě strašně chytlo – Jeden den Ivana Děnisoviče.

Otázky mi dávali hlavně ohledně díla, dále ohledně autora a poté ohledně doby, ve které psal plus nějaké ty souvislosti s ním, např. kdo psal podobné díla atd.

jpau

Já to udělal nějak takhle:

D: N-knih, U: Obsah knih

Provedeš analýzu ke každému dílu, analýzou se rozumí: Najdi 5 vypracovaných referátů na internetu, porovnej rozdíly, co bude odpovídat zahrň ve všech referátech zahrň do Obsahu knihy (je vysoká pravděpodobnost, že to tam skutečně je), naopak informace, které se vyskytují pouze v jednom z referátů jsou podezřelé, tudíž nepravděpodobné a proto je zanedbej. Takto vypracuj obsahy ke každé knize ideálně v rozsahu 1 A4 Arial 12.

Pokud neodflákneš analýzu tak je velmi nepravděpodobné, že by tě někdo doběhl. Příprava tímto způsobem mi zabrala asi 14 dní, měl jsem z ústní (tzn. z literatury) maximální možný počet bodů, což mě utvrzuje v tom, že popsaný způsob vede k cíli.

Kiti

taky ti odpovím z vlastní zkušenosti :)
Maturovala jsem před dvěma roky a četla jsem 2 ze 20, a přesto za 1.
Filmy ti moc nepomůžou, často se od knihy hooooooooooodně liší, ovšem můžeš za ně možná dostat plusový body, když budeš znát i knížku.
Hledala jsem na internetu, něco jsme povyměňovali ve třídě a hlavně jsem si koupila „Rozbory děl k maturitě“.

Nejlíp si to zapamatuješ, když si uděláš ke každý knížce takovej jako dotazník, název knihy, jméno autora, život autora, období v životě autora a směr kam patřil + popsat, obsah knihy, jazykové prostředky, žánr a pokud tě ještě něco napadne, klidně si to přidej. Stačí 1,5 – 2 stránky ke každýmu, budeš mluvit jen chvilku, můžou se tě ptát pokud si zrovna nevzpomeneš.
Budeš to mít všechno přehledně (to už není moje zkušenost, já měla salát i tak) a bude se ti to líp učit.

Hodně štěstí
Doplňuji:
Život autora nemusíš znát úplně do detailu, ale hlavně aby si o něm něco věděl. Odkud pocházel, v jakým období žil, co všechno psal + pár příkladů, třeba nějakou zajímavost a tak.
Audio knihy jsou určitě dobrý, protože ti to urychlí, jde jenom o to, zda si to dokážeš dobře zapamatovat, v případě že jsi se rozhodl všechno zvládnout sám. Psaný text se lépe pamatuje, ale volba je na tobě, začínáš, tak to můžeš zkusit a uvidíš.

tencosepta

No, filmy a seriály jsou strašně ochuzené o detaily anebo i důležité věci, film Řada nešťastných příhod je toho dokonalým příkladem. Nejlepší by bylo si ty knížky přečíst postupně, tak budeš mít stráááášně moc času, a navíc si obsah knížek lépe zapamatuješ, než kdybys je četl ve stresu.