Cibernetick

Jaké i/ý se píše ve slově sam…?

Příklad: Dělají si to sami rodiče.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Kluci tam zůstali sami. Holky tam taky zůstaly samy.

orestez > zvířata zůstala sama.

Zdroj: https://www.pra­vopisne.cz/2015/02/­samy-x-sami/

Další odpovědi
annas

Tvar se používá v doplňku nebo ve jmenném přísudku. Takže správně by měla znít věta – Dělají si to rodiče sami.

Pomůcka – buď si určit pád, nebo použít ukazovací zájmeno.

Tedy ukazovací zájmeno prio množné číslo – kdo, co – 1. p. mn. č., životný – ti rodiče, ty děti, ta kuřata. – rodiče sami, děti samy, kuřata sama..

Nebo vidím koho, co – 4. p. – ty ženy samy, ty muže samy.

Chodí všude sami nebo samy? Záleží na kontextu – oni sami rod. mužský – muži (nebo všichni dohromady) rod ženský – ony samy ženy atd.

orestez

Samí blázni, učitelé a lidé jsou ti, kteří se sami učí. Jen samý blázen, samý učitel a samý lid se učí.
Sama kuřata pohynula při požáru drůbežárny. Sami hasiči zdolali oheň. Sami rodiče se samými dětmi. Ženy zůstaly samy, a muži zůstali sami. Děti také zůstaly samy. Zvířata zůstaly samy. Ale psi zůstali sami. Jen koťata s kočkou šly do marketu nakoupit samy. A sami šneci? I samy lesy musely ustoupit novému územnímu plánování.