zjentek

Jaké i/y se píše ve slově vymí(ý)tání, co přesně znamená a jak se skloňuje?

Vymítání/vymýtání. Přísahám, že to není domácí úkol.

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se do archivu. vložila jsem podobnou otázku, ale na slovesa
Co můžeme"vymýtit" a co „vymítat“?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-muzeme-vymytit-a-co-vymitat

Další část otázky na podstatná jména – nelíší se jen pravopisně, ale i jiným tvarem.

Vymýtit – podstatné jméno je – vymýcení – vzor stavení – vymýcení neštovic

Vymítat – podstatné jméno je vymítání – vzor stavení – vymítání ďábla

Ad ivzez,

zjentek se ptá na skloňování podstatných jmen.
Vymítání, druhý tvar je správně vymýcení, přece nejsou slovesa.

Další odpovědi
JájsemRaibek

vymýtit les; vymýtit korupci; pravé neštovice jsou již vymýceny,
vymítat ďábla
Sloveso mýtit má význam ‚kácením zbavovat porostu, zejména stromů; kácet‘ (např. mýtit prales), popř. i ‚kácením (porostu) vytvářet‘ (mýtit cestu). Obvykle se užívá s předponou vy- (vymýtit) ve významu ‚vykácet, vysekat‘: vymýtit porost mezi pražci, pozemek bylo nutno vymýtit, zorat a oplotit, ale i v přeneseném významu ‚odstranit, vyhubit, vyhladit něco nežádoucího‘: vymýtit korupci, vymýtit zlo, snažili se vymýtit neštovice. Nedokonavým protějškem dokonavého vymýtit je vymycovat ‚odstraňovat‘: vymycovat fráze z veřejných projevů.

Vymítat je varianta slovesa vymetat. Užívá se v přeneseném významu ‚vyhánět; dělat pořádek v nějakém prostředí‘. Uplatňuje se ve spojeních vymítat ďábla, zlé duchy, démony, čerty, zlo; vymítat kacířství z lůna církve. Setkáme se s ním i v úsloví vymítat/vyhánět čerta ďáblem (popř. ďábla belzebubem). Bezpředponové sloveso v podobě *mítat se neužívá (uplatňuje se pouze metat); zato ve spojení s předponami zjistíme souvislost s celou řadou významově vzdálených sloves: namítat, odmítat, omítat, promítat, přemítat, zamítat, zmítat. S -í- píšeme pochopitelně i odvozené činitelské podstatné jméno vymítač: Někteří vymítači ďábla vymítají zlo tak vehementně, že téměř vymýtí své pacienty.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=vym%C3%ADt%C3%A1n%C3%­AD#nadpis1_6

ivzez

í/ý už víte, Tak jenom doplním, že jde o sloveso.
A slovesa se, jak známo, neskloňují, nýbrž časují…

annas

Ad ivzez,

zjentek se neptá na sloveso, ale na podsatné jméno.