annas

Co můžeme"vymýtit" a co „vymítat“?

Jaký je význam těchto sloves?
Doplňuji:
Vymýtit znamená primárně vykácet, přeneseně odstranit.

Vymítat znamenalo primárně vyhánět metením – dokonavý tvar je vymést. Jenže pak se výraz začal používat také obrazně ve smyslu odstranit, navíc ještě vyhánět (ve smyslu zlé duchy).

Jenže mnohdy mají tato slova význam opravdu de facto synonymní; kriminalitu lze vymítat i (vy)mýtit.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Vymýtit můžeme negramotnost, alkoholismus a jiné závislosti.
Vymítat/vymetat/dvůr,ďá­bla…

Další odpovědi
quentos

příklady Hanulky jsou správné, jen odpovím na druhou otázku

  • vymýtit – doslovný význam vykácet, metaforicky pak eliminovat
  • vymítat – vyhánět (ďábla, nemoc) a nedokonavý protějšek od „vymetat“

bigbít

vymítit můžeme les
vymítat zlé duchy

annas

Quentosi, děkuji za doplnění. Zapomněla jsem do otázky původ slov dopsat.