Jaké i/y se píše ve shodě přísudku s podmětem my všichni jsme plavali ?

Nejlepší odpověď
venkovan

Rozhodující v jaké vodě. Zda v tvrdé či měkké. Podle toho se píš správní i/y. Pokud je ta voda tak nějak uprostřed stupnice, může se psát obojetné y.

Další odpovědi
mojitek

Pokud není určeno KDO plaval,tak se píše měkké „I“ .Máte to dobře napsaný.
Doplňuji:
ad venkovan : NEZLOB :o)

ondra07

Máš to správně !! My všichni jsme plavali.
Nevíš, kdo tam plaval, jestli to byli jenom muži nebo ženy nebo všichni. Kdyby bylo: Ženy plavaly, tak to je s „y“ :))
Nechápu takové otázky, to chodíš do 2. třídy nebo co ?? :)

anonym

Máte to dobře. Tak co Vám není jasné?

Kohut57

Souhlasím s venkovanem, že i nebo y záleží na tvrdosti vody. Ale co když neplavali ve vodě, ale v něčem jiném. Ha…Co pak?

zeeue

Spousta kecu, ale nikdo nepochopil, v cem ma ten clovek problem. On nevi, co to vlastne je shoda podmetu s prisudkem a kde ji v te vete najit. Hele – (my) vsichni (jsme) plavali = shodu vidis v mekkych i na koncich slov, tzn. podmet je (my) vsichni, prisudek je (jsme) plavali. Pokud se nevi konkretne, kdo tam byl, dava se vzdy muzske zivotne (my) vsichni a tedy v prisudku bude na konci i.
Pokud by to bylo na hodine plavani napr. ve skole, kde jsou hodiny telocviku rozdelene na kluky a holky a rikala by to divka, pak by platilo: (my) vsechny (zeny, divky) (jsme) na hodine telocviku plavaly. Podmet je vsechny (my, zeny) a prisudek (jsme) plavaly. Shoda podmetu s prisudkem ti vlastne radi, jake i /y psat na kocich sloves (ve vetnych stavbach jsou slovesa v pozicich tzv. prisudku neboli predikatu) v minulem case.