Damiana

Tvrdé I, i, y nebo Y?

Jestliže nechci používat název ypsilon, jak se správně napíše: Tam bude tvrdé y (nebo snad také „i“? – pokud jde pouze o dané písmeno)? Lze tedy napsat tvrdé i s i měkkým? Setkala jsem se s tím už několikrát a přijde mi to divné. Co myslíte?
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

V oblasti pravopisu uváděj jazykové příručky uvádějí psaní písmenka i/y bez dalšího pojmenování.

Jiank píšeme tvrdé y nebo měkké i. Opět jde o písmenka.
V oblasti fonetiky existuje jen samohláska „i“, která se píše dvěma písmeny -„y“ a „i“.
Doplňuji:
Spěchám, a tak to dopadlo: .. pravopisu uvádějí jazykové příručky psaní …

Další odpovědi
IK

tvrdé y
měkké i
nevidím v tom problém krom věčně aktivního typografického šot­ka.

quentos

„tvrdé i“ je rozhodně blbost a protimluv, ale holt to mnoha lidem asi tak nepřijde ;{)>
Osobně používám kompromis – „tvrdé [i]“, takto podle fonetického přepisu se to už nevylučuje, alespoň ne v ČJ, kde vyslovujeme obě [i] stejně.