lejdy.můn

Jak zjistím, co je předmětem dědického řízení?

Přišlo mi předvolání k notáři ohledně dědictví po zemřelém příbuzném a vůbec nevím, jak se zachovat. Měla jsem za to, že zesnulý veškerý svůj majetek vypořádal ještě za života, takže nemám nejmenšího tušení, co by ještě mohlo být ve hře. Jedním z dědiců mi bylo naznačeno, že by se údajně mělo jednat o několikaset­korunový přeplatek za mobilní služby, nicméně výše odměny, kterou si notář stanovil za svoje úkony, mi vzhledem k tomu zanedbatelnému přeplatku připadá neúměrně vysoká.

Chtěla bych se tedy zeptat: mám jako dědic právo vědět, co je vlastně předmětem dědického řízení a teprve potom se svobodně rozhodnout, zda dědictví přijímám či nepřijímám, a nebo je to zkrátka kupování zajíce v pytli?
V dospěláckém věku je tohle moje dědická premiéra a odpovědi se nějak nemůžu dogooglit, tak pokud by někdo uměl poradit, budu moc ráda. Díky

Odpovědi
Mc Merkurion

… můžeš se to dozvědět od toho, kdo to dával k notáři…
… poplatek je zčásti paušál a zčásti procenta z majetku.

marci1

Zjistíš to opravdu jen od některého z dědiců.
Odměna notáře je stanovena vyhláškou ministerstva spravedlnosti a odvíjí se od hodnoty dědictví. Její dolní hranice dosahuje 600 korun.

cukrar

Co je předmětem dědictví Vám sdělí notářka, dle výpovědi ostatních dědiců a pátrání. Příklad, zesnulý daroval za života jedné dceři dům, druhé nedal nic. První to určitě do dědictví nenahlásí, druhá ano. Bude se tedy počítat i částka za tento dům do dědictví (kolace). Něco najde notářka v přístupných registrech, soudech atd. Hlavně vždy sdělí dedicům, že se našlo toto a toto, další jí dodáte vy.