Avatar uživatele
lejdy.můn

Jak zjistím, co je předmětem dědického řízení?

Přišlo mi předvolání k notáři ohledně dědictví po zemřelém příbuzném a vůbec nevím, jak se zachovat. Měla jsem za to, že zesnulý veškerý svůj majetek vypořádal ještě za života, takže nemám nejmenšího tušení, co by ještě mohlo být ve hře. Jedním z dědiců mi bylo naznačeno, že by se údajně mělo jednat o několikaset­korunový přeplatek za mobilní služby, nicméně výše odměny, kterou si notář stanovil za svoje úkony, mi vzhledem k tomu zanedbatelnému přeplatku připadá neúměrně vysoká.

Chtěla bych se tedy zeptat: mám jako dědic právo vědět, co je vlastně předmětem dědického řízení a teprve potom se svobodně rozhodnout, zda dědictví přijímám či nepřijímám, a nebo je to zkrátka kupování zajíce v pytli?
V dospěláckém věku je tohle moje dědická premiéra a odpovědi se nějak nemůžu dogooglit, tak pokud by někdo uměl poradit, budu moc ráda. Díky

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, johana 56, marci1, gecco před 3071 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… můžeš se to dozvědět od toho, kdo to dával k notáři…
… poplatek je zčásti paušál a zčásti procenta z majetku.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Zjistíš to opravdu jen od některého z dědiců.
Odměna notáře je stanovena vyhláškou ministerstva spravedlnosti a odvíjí se od hodnoty dědictví. Její dolní hranice dosahuje 600 korun.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Co je předmětem dědictví Vám sdělí notářka, dle výpovědi ostatních dědiců a pátrání. Příklad, zesnulý daroval za života jedné dceři dům, druhé nedal nic. První to určitě do dědictví nenahlásí, druhá ano. Bude se tedy počítat i částka za tento dům do dědictví (kolace). Něco najde notářka v přístupných registrech, soudech atd. Hlavně vždy sdělí dedicům, že se našlo toto a toto, další jí dodáte vy.

Upravil/a: cukrar

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek