annas

Koupě nemovitosti. Poradíte prosím?

Obrátila se na mě známá, abych požádala o radu.

Překopírovala jsem její dotaz, neupravovala, abych náhodou nezměnila jeho smysl.

Děkuji i jejím jménem.

Kdyz nekdo kupuje nemovitost..prodava ji hodne stara pani, pres R.K.
a zajemce slozi uz blokacni poplatek, ze se mu nemovitost rezervuje, a pak sepise kupni smlouvu, je na katastru nemovitosti 20 dni nejmene zakonna lhuta, kdy to tam musi lezet, nez se prepise majitel.

Ale – co kdyby pani v te dobe zemrela?
V tom mezi dobou slozene zalohy, a podepsane blokacni smlouvy a prepsanim na katastru.

Nejlepší odpověď
gecco

  • osobně bych neskládal žádný blokační poplatek, ale rovnou sepsal kupní smlouvu (předpokládám, že služby RK si objednala paní prodavající – ať si realitka svou provizi domluví s ní a nezatěžuje mne nějakým blokačním poplatkem*)…
  • …„nejméně 20 dnů“… – ano, jde o ochranu majitele nemovitosti před podvodným prodejem, ale přepis na katastru může trvat až 3 měsíce
  • do kupní smlouvy bych vložil klauzuli, že kupní cena bude uhrazena na vinkulovaný bankovní účet (ne na účet RK*), ale vinkulace bude uvolněna až po převedení na katastru (nikoli už po provedení vkladu)
  • pokud jde o případné úmrtí prodávající – domnívám se, že koupě (by) byla uzavřena okamžikem podpisu smlouvy a naplněna uskutečněným převodem na katastru (byť posmrtně) a uvolněním vinkulované částky ve prospěch účtu prodávající (který by, případně, byl zahrnut do pozůstalosti) – tedy úmrtí prodávající po podpisu smlouvy nemělo mít vliv na platnost prodeje/koupě

Doplňuji:
*) nevěřím žádné RK (nějaké s.r.o.) natolik, abych jí svěřil kupní cenu nemovitosti, v tomto kontextu pro mne nejsou dostatečně důvěryhodní ani notáři, banka snad nekrachne…
😉

Další odpovědi
Pepa25

Definujme si relevantní časové okamžiky:

  1. podpis nějaké smlouvy s RK, ze které vyplývají povinnosti (např. zaplacení zálohy)
  2. podpis kupní smlouvy
  3. podání návrhu na vklad
  4. rozhodnutí katastrálního úřadu o vkladu

Situaci mezi 1) a 2) by měla řešit ta smlouva s RK – pokud by kupní smlouva nebyla uzavřena a důvod nebyl na straně kupujících, tak by se jim logicky měly peníze vrátit
Mezi 2) a 3) je bez zbytečného odkladu a je obvykle povinnost RK doručit návrh na KN co nejdříve
Mezi 3) a 4) je to z pohledu smluvních stran neovlivnitelné, obvykle se pouze dává do smlouvy součinnost na odstranění případných chyb zápisu. Klíčové je, že KN vlastnictví zapíše zpětně k datu podání vkladu. Tzn. pokud paní smlouvu podepíše, tak ji prodala a může klidně druhý dne zemřít, kupující je v pohodě, řízení doběhne, vrásky přibudu jen dědicům, kteří budou řešit, jak se dostat k penězům za nemovitost …

P.S. 20denní lhůta se mi nelíbí, když konečně katastr začal stíhat, tak se mu uměle prodloužila lhůta na ochranu pár lidí, kteří ztratí občanku nebo si nejsou schopni ohlídat plomby, ale komplikující situaci zbytku …

setapouch

Musím opravit arygnoce – podle českých zákonů přechází vlastnická práva k věci na nového majitele uzavřením kupní smlouvy. Kdy si strany předají vzájemně plnění, na vlastnictví nic nemění.

Pokud by původní majitelka zemřela před podpisem kupní smlouvy, k prodeji nemůže dojít a nemovitost se stane předmětem dědického řízení. A to i kdyby už byla složena záloha a „blokační poplatek“. To by známá musela vymáhat po RK/dědicích.
Doplňuji:
Mimochodem, pokud nekam skladat jakekoli penize, pak jen do notarske (nikoli advokatni) uschovy. Za notare (narozdil od advokata) totiz ruci stat a ten ti nahradi i pripadnou skodu. Do RK nikdy, obchodni spolecnosti obecne ruci za sve zavazky jen do vyse nesplaceneho zakladniho kapitalu, coz muze byt taky nula korun (cili nikdo za nic neruci), navic na to pravdepodobne ani nebude mit koncesi.

Hlada

Stručně z odkazu, který přikládám:
Účinky převodu nemovitosti nastávají až vkladem do katastru nemocitostí bez ohledu na kupní smlouvu nebo zaplacení. Právní účinky nastávají zpětně k datu podání návrhu na vklad.
Srozumitelně vyjádřeno, kupovat nemovitost od někoho, komu kouká parte z řiti a ještě přes nějaké překupníky, je neskutečný hazard.
Nejlevnější a nejbezpečnější zajištění peněz je přes zajišťovací účet, který některé banky pro tento účel nabízejí.

Zdroj: http://www.prav­nilinka.cz/bez­platna-pravni-poradna-zdarma/prevod-nemovitosti.html

Pepa25

Ještě jsem se koukl do papírů, když jsem kupoval poslední byt (tehdy to bylo přes RK): uzavřeli jsem rezervační smlouvu, kde byla kupní cena, rezervační poplatek byl cca 5% kupní ceny a lhůta pro uzavření kupní smlouvy do měsíce, pak se uzavírala kupní smlouva zároveň se smlouvou o advokání úschově.