dedeg

Jak vzniklo slovo HAFO?

užívá se pro označení velkého množství,ale tak divné slovo?je to snad zkratka?

Nejlepší odpověď
hanulka11

taky říkáme hafo a nikdy mě nenapadlo proč hafo tak zde to je

Původ slova je třeba hledat na Moravě,[1] čemuž nasvědčuje i zahrnutí do Velkého slovníku hantecu s významem „mnoho, hodně, velké množství“.[2] Pochází patrně z nářečních výrazů hafel, hafol, hafola, hafok a hafolec, jejichž užívání ve významu „chumáč ovoce“ zaznamenal Český jazykový atlas na základě terénních výzkumů z let 1964–1972 na severní Moravě v oblasti, jejíž střed je zhruba určen trojúhelníkem měst Litovel, Lipník nad Bečvou a Bruntál.[3] Výraz hafol (-a, rod mužský, ve významu „chomáč“) byl přejat z německého nářečního Hanfel, pocházejícího z německého Handvoll („hrstka, trocha“).[

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/hafo

Další odpovědi
kropitko

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prehrsel-hafo-mrte

BEAES

U nás se říká hafol – mnoho hodně, možná je to jen zkrácená verze tohoto slova.

flodur

Je to přesně brněnské hantec a znamená – mnoho.