NeřeknuCZ

Jak vypočítat tento příklad ?

Dobrý den, chtěl bych požádat o menší popostrčení nebo nějakou nápovědu, jak vypočítat tento matematický příklad. Předem děkuji za jakoukoli pomoc.

„Pět žáků vyčistí 30 lavic o hodinu dříve než 4 žáci. Kolik lavic vyčistí jeden žák za 1 hodinu ?“

Odpovědi
Quimby

Nejdříve se zaměř na první část, tedy:
Pět žáků vyčistí 30 lavic o hodinu dříve než 4 žáci.
Můžeš to buď počítat obecně nebo si třeba pomoci tím, že si prostě nějakej čas dosadíš. Třeba víš, že pět žáku vyčistí ty lavice za 5hodin, víš tedy, že 4 žáci je vyčístí za 6.
Pak je to jen příklad na společnou práci, ty se už určitě řešili.

No, z toho získáš mimojiné rychlost číštění lavic, pak jen třeba trojčlenkou spočítaš tu druhou část.

bolak

5 žáků vyčistí 30 lavic za čas „t“, 1 žák tedy vyčistí 30 lavic za „5t“
4 žáci vyčistí 30 lavic za čas „t+4“, 1 žák tedy vyčistí 30 lavic za 4*(t+4)

Což znamená že 5t=4*(t+4) >> t=16
1 žák tedy vyčistí 30 lavic za 80 hodin, což znamená 1 lavici za 160 minut

Zkoušku provedeme skutečným čištěním lavic ve třídě.

JájsemRaibek

Já bych to nepočítal, na čištění je uklizečka :D

Mc Merkurion

Neřeknu >>> zkus to přes rovnice…

Tuňák

Přímá a nepřímá úměrnost ? :D

J_K

p.bolak má chybný výpočet, špatně sestavená rovnice.
Správně : t-poč. hod čistění, n-počet vyčist.lavic na žáka a hod
nt5=n(t+1)4=30
Řešení: n=1,5 ; t=4
p.bolak proč jste neprovedl zkoušku, tak jak doporučujete tazateli?