Vašek123

Jak vypočítat tento příklad?

Vydělíme-li mnohočlen y na třetí – 2y na druhou – y – 2 neznámým dělitelem, vyjde neúplný podíl y – 2 a zbytek –2y. Určete tohoto dělitele. Prosím o postup. Děkuji :)
Doplňuji:
já si to jen procvičuju abych to uměl na začátku roku

Nejlepší odpověď
LubosHa

Úplně jednoduše, máš to stejný jako u „5:x=3“ – vynásobíš xem a vydělíš třema → takže vydělíš původní mnohočlen výsledkem a vyjde ti dělitel.

Další odpovědi
doldas

Řešení je „y2+1“ (myšleno ypsilon na druhou plus jedna).
Postup: nejdřív je potřeba, aby to bylo beze zbytku, takže přičteš zbytek.
y3–2y2-y-2 + 2y = y3–2y2+y-2
A teď dělíš tím „y-2“. Normálně jako když dělíš čísla, píšeš si co zbyde atd.
Hezky se to vykrátí, a zbytek y2+1 (obvykle se předpokládá nějaké slušné řešení)

Ověření řešení: (y2+1)(y-2) – 2y = y3–2y2+y-2
Doplňuji:
No koukám, že rovnice mám dobře, ale mám blbě „takže přičteš zbytek“.
Zbytek se musí odečíst, samozřejmě, v té rovnici je to správně (místo -(-2y) tam mám rovnou +2y).

arygnoc

a ja som si myslel, že prázdniny sú v polovičke.

mosoj

Děláš dobře, že se učíš i o prázdninách .
Doplňuji:
LubosHa : Ještě musíš musíš přičíst ten zbytek !!

Problém je, že výsledkem je rovnice o dvou neznámých. takže k vyřešení potřebuješ ještě jednu rovnici, nebo se jedné neznámé nějak efektivně a správně zbavit.

Když jsi takový kofr tak to napiš. Rád se na stará kolena přiučím.

mosoj

Prostuduj si toto.
http://maths.cz/clan­ky/deleni-mnohoclenu.html

Já si ani nepamatuji že by jsme se učili dělit mnohočlen mnohočlenem !!!

Pak se dá samozřejmě ta rovnice o dvou neznámých obejít.