dkk

Jak určit verš a metrum?

Potřeboval bych nějaký návod, jak při uměleckém textu určit verš (pravidelný/volný) a metrum. Díky za odpovědi.)
Doplňuji:
Díky za odpověď, ještě by mě ale zajímalo jak poznám jestli je slabika přízvučná nebo nepřízvučná?

Nejlepší odpověď
quentos

rozdíl mezi pravidelným a volným veršem je jednoduchý – pravidelný verš má rytmus a často i rým, volný verš nemá ani jedno. Volný verš je vlastně próza, jenom rozepsaná do veršů.
Metrum se určí podle (ne)přízvučných slabik ve verších a jejich opakování/pra­videlného střídání. Pokud verše začínají nepřízvučnou slabikou a pak se slabiky pravidelně střídají (přízvučná-nepřízvučná-přízvučná atd.), jde o jamb, pokud verš začíná přízvučnou slabikou a pak se druhy slabik opět pravidelně střídají, jde o trochej.
Spondej je pak přízvučný pořád a daktyl, v něm se střídá jedna počáeční přízvučná slabika a dvě nepřízvučné. Můžete juknout do zdroje níže, ale upozorňuju, že u spondeje mají chybu (mají ji tam značenou jako dvě nepřízvučné slabiky, což je blbost – báseň ve spondeji by pak byla celá nepřízvučná, což je samozřejmě prakticky neproveditelné).
Doplňuji:
tak to holt musíte „slyšet“ :{(> poradit lze leda toto: čeština má pravidelný přízvuk na lichých slabikách jednotlivých slov. Ale jsou výjimky – vygooglete si tzv. „příklonky“ a „předklonky“ (nemám tu v rámečku na doplnění odpovědi příliš místa).

Zdroj: www.cesky-jazyk.cz/slovnicek-pojmu/prozodicke-systemy/