Brozma

Co to jsou slova přízvučná?

Zdarec, tohle mě trápí od té doby, co jsem se začal učit lingvistiku. Poradíte někdo? Díky moc.

Nejlepší odpověď
annas

Přizvuk souvisí se zvukovou podobou projevu.

Existuje slovní a větný přízvuk. Třeba rozlišit – slova nepřízvučná – příklonky a předklonky. Slova přízvučná – ve větě je na ně kladen důraz. Jinak jde o slabiky přízvučné a nepřízvučné. Snad pochopíte z dalšího vysvětlení.

1. slovní přízvuk = hlavní = je v českých slovech na 1. slabice. ŠKO-la.
Neplatí to tak vždy

  • ve spojení jednoslabičné předložky s následujícím jménem se přízvuk přesouvá na předložku – vzniká celek. NA zemi – vyslovíme dohromady – tzv.. přízvukový takt
  • dvojslabičné předložky – mezi, mimo atd. nemají hlavní přízvuk – mezi STROmy
  • na liché slabice u troj- a víceslabičných slov je i přízvuk vedlejší – VEL-ko-LE-pý
  • v souvislé řeči některé výrazy nemají přízvuk, přiklánějí se k předchozímu přízvučnému slovu = příklonky – např. krátké tvary zájem – mi, ti, mu, ho, ji, jí atd. nebo tvary slovesa být.

Nikdo BY MI neřekl pravdu – by, mi – příklonky = slova nepřízvučná.

  • výrazy bez vlastního přízvuku jsou i předklonky – tvoří zvukový celek s následujícím slovem.

PAN Novák přišel. Chlapec A dívka – Pan, a = slova nepřízvučná

U předklonek a příklonek vzniká přízvukový takt, tzn. fonetické slovo, které nese jeden přízvuk
-
2. větný přízvuk – důraz = přízvuk, kterým některé slovo ve větě vyniká nad ostatími slovy.
Souvisí s východiskem a jádrem – východisko – z čeho ve větě vycházíme, jádro – to nejdůležitější, k čemu se dostaneme.

– větný přizvuk v oznamovací větě bude na konci.
Vyzvedněte si opravenou obuv VČAS = slovo přízvučné, největší důraz.

  • jestliže vyjadřujeme údiv, radost atd., bývá důraz na jiném místě.

I MY si si chceme odpočinout.

  • větný přízvuk mění výnam věty

DÁM Evě knihu – Dám EVĚ tu novou knihu – Dám Evě tu NOVOU knihu – Dám Evě tu novou KNIHU.

Někdy výše zmíněná pravidla neplatí, pokud chce autor/mluvčí některé slovo zdůraznit.