Kapicka

Trochej, daktyl, jamb-Jak je poznám?

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s těmito rytmy. Vůbec nerozumím, jak je rozeznám. Všude dávají nějaké příklady těchto rytmů, ale těžko se mi to rozeznává např. Velké, dlouhé, širé lány – je to trochej a značí se – u| jenže nevím jak a proč. Dokázal byste mi to někdo vysvětlit jako malému dítěti? 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se zde zakreslit. Zeptejte se přímo vyučující, vysvětlí názornějši, než je zde možné.

Důležité je si uvědomit, že v češtině je vždy přízvuk na první slabice, nebo na předložce, jerstliže je jednoslabičná – vznikne celek – NA zemi.

Dvojslabičné předložky – mezi, mimo, kromě kolem a jejich podoba kol, krom nemívají hlavní přízvuk. – mezi STROmy

na liché slabice v troj- a více slabičných slvovech je přízvuk slabší, vedlejší.
NEnaSytný, NEpředSTAviTELný

dále příklonky, předklonky přízvuk nemají.

Takže z toho vycházi i český verš.

VELké /, ŠIré, / RODné / LÁny – první slabika je přízvučná, druhá nepřízvučná – dvoslabičná stopa – trochej .

Znáte schéma trocheje, daktylu, jambu (ten začíná nepřízvučnou slabikou, takže se musí dá před hlavní přízvučné slovo nepříznučné).

Projděte si příklady v odkazu autora Karla Sýkory, zkuste si schéma vytvořit. Příklad máte uvedený.

http://karelsy­kora.blog.idnes­.cz/c/106090/Nej­dulezitejsi-stopy.html
http://www.cesky-jazyk.cz/slovnicek-pojmu/prozodicke-systemy/
.