rybíz

Jak rozdělit kruh?

Už jsem od školy za ta léta zapoměl vzorečky. Potřebuji podle průměru kruhu vypočítat jeho obvod a rozdělit na libovolný počet dílků.
Doplňuji:
Potřebuji rozdělit kruh na lichý počet dílků bez úhloměru. Je na to nějaký vzorec?

Nejlepší odpověď
BEAES

Zkuste to vyčíst tady…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ob­vod_kruhu#Z.C3­.A1kladn.C3.AD_vzor­ce

Další odpovědi
annas

Obvod kruhu: 2. Pí. r
Obsah kruhu: Pí. r na druhou.

Na výpočet výsečí se podívejte na:

Zdroj: http://pepina­tor.tym.cz/on­line/geometri­e/plocha-teles-tvaru/kruh.php

mosoj

obvod kruhu = 2 . pí . r
3 .3,14 . r
r = poloměr ( 1/2 průměru )

V jakých jednotkách poloměr dosadíte v takových dostanete obvod.

Můžete si vypočítat sečnu. Což je protilehlá strana středového úhlu v rovnoramenném trojúhelníku nakresleném v kružnici. Dvě stejná ramena trojúhelníku
mají délku = r a svírají úhel 360/n . Kde n je počet dílů které potřebujete.

Sečna je pak protilehlá strana. Protože znáte tři prvky trojúhelníku (dvě strany a úhel) můžete vypočítat třetí stranu což je sečna. Sečen bude na obvodu kružnice tolik kolik si zvolíte „dílků“.

Rozdělení obvodu nejlépe uskutečníte přes úhly. Obvod kružnice je 360 stupňů.
Takže chcete 10 dílků, 360/10 = 36 stupňů jeden dílek atd.

Můžete takto dělit i ten obvod, ale těžko to budete měřit a nakonec se dostanete stejně k těm úhlům.

Dá se vypočítat přímo sečna, ale podívejte se na ten vzoreček a vyberte si co je pro vás snazší.
Poloměr ® kružnice je 6× sečna. Takže dělení na 6 dílků a jejich sudé násobky hračka.

A dost. to by jsme tady za chvilku trumfli státní maturity a to za těch x desítek milionů co stála generálka nestojí.

Hudler

Pamatuju si pouze jeden způsob. Udělám kruh, pak si zvolím jednu přímku, která kruhem prochází. Na tu přímku v bodě, kde se dotýká s kruhem nanést poloměr a máme 60° a dále to pouze dělit na půl úhly. Myslím, že to jde i jinak, ale už si nepamatuju.

rybíz

Díky všem za radu. Asi použiji ten úhloměr. Ohledně úhloměru, pí, poloměru atd. to jsem věděl. Mě pouze zajímalo, jestli výpočet obvodu jde dělit počtem např. lichých dílů tak, abych kružítkem z jednoho bodu mohl kružnici přerušovat a tím dosáhl lichých a stejně velkých částí z kruhu.

aztli

Exaktně jdou sestrojit jen takové n-úhelníky, které jsou dány fermatovskými prvočísly. Takže jde udělat 3, 5, 3*5, 17, 3*17, 5*17, 3517, 257, 3*257, 5*257, 17*257, 35257, 317257, 517257, 3517*257, 65537, 3*65537, 5*65537, 17*65537, 257*65537, a další součiny, které ale musí každé fermatovské prvočíslo obsahovat právě jednou. Takže maximálně jde 351725765537 n-úhelník.