JájsemRaibek

Jak je to s fází a nulákem?

Nyní norma připouští, že je jedno na které straně zásuvky se nachází fáze a nulák. Jen kolík musí být ochranný.
Důvodem je, že oba vodiče (jak fáze, tak nulák) jsou tzv. pracovní vodiče.
Z tohoto důvodu mě napadla otázka:
Mohu tedy jistič připojit na nulový vodič místo na fázový, když se jedná o pracovní vodič?
Jen upřesňuji, že nechci nic takového dělat, jen mě napadla tato otázka jak jsem popsal výše. Jinak samozřejmě jistím fázový vodič.

Nejlepší odpověď
Edison

Ne!! Jistič vždy na fázový! Má to důvod: Nulový je nulový proto, že to je vyvedený střed transformátoru a ten je u transformátoru rovněž uzeměn. Ne nadarmo je vedení od transformátoru TNC s vodiřem PEN. Co asi znamená to PE? A N? Takže jistí se zádadně fázový, protože ten je pod napětím proti ZEMI! Na nulovém máš napětí dané pouze úbytkem na vodiči. Při poruše izolace zařízení by 1. jistič nemusel vybavit, 2. kdyby vybavil, neodpojí se vedení, které je proti zemi pod plným napětím!

Další odpovědi
jáára

Pracovní nula je jen osa generátoru. Fáze v zásuvce bude nalevo. Není to jedno.

Dochy

Doporučuje se aby fáze byla vlevo, ale není to závazné. Také se doporučuje aby všechny zásuvky v objektu byli zapojeny stejně. Nikdo na orientaci fáze v zásuvce ale nesmí spoléhat už proto, že existují rozdvojky, které obrací fázi.

Vypínat nulu pro účely jištění je blbost. Jistič má za úkol chránit připojené spotřebiče a vedení před dalším poškozením v důsledku poruchy a zároveň chránit před úrazem v důsledku poruchy… Třeba v případě kdy do kabelu někdo praští krumpáčem (čímž způsobil poruchu vedení) v důsledku zkratu vybaví jistič. Pokud by odepnul nulu, zůstala by v kabelu a na krumpáči fáze. Až se dělník při pokusu krumpáč vytáhnout dotkne přímo té kovové části, je velká pravděpodobnost že to schytá.

hapiky

Jsou spotřebiče, kterým je to šumafuk, jestli je fáze vpravo či vlevo a jsou takové spotřebiče, které v případě fáze na pravé straně způsobí přímý zkrat, což uměli i starší rozdvojky (vzájemně (přefázované) Všechno je o tom, že dříve stačily dva vodiče na zásuvku. Proto byly parametry jasně dané kde fáze kde nulák. Dnes musí být tři a ještě se montuje do pojistkové skříně chránič, který případné zkraty ztlumí a odpojí. Dávat jistič na nulák je životu nebezpečné(i když funkční). V Anglii a Irsku je fáze na pravé straně, ale zásuvky jsou jiné.

Dochy

Hapiky: spotřebič u kterého záleží zda má fázi vlevo nebo vpravo je chybně navržený. A byl chybně navržený i před 30 lety, kdy u nás platili jen naše normy, podle kterých bylo jasné jak zapojit zásuvku. Už tehdy u nás byli rozdvojky které fázi a nulu prohazovali (i když se dali sehnat i takové, které to nedělali). Žádný přístroj na polohu nuly a fáze v 1f zásuvce nesmí a nesměl spoléhat.
(vím, že ale bývali potíže třeba s některými TV a audio zařízeními – při obráceném zapojení např. procházelo vrčení do reproduktorů)

Edison

Přesně tak. K tomu, že se dostávala fáze, přesněji část fázového napětí bylo dáno konstrukcí, zejména elektronkových, napájecích obvodů a způsoby odrušení. Dnes se u některých přístrojů může projevovat něco podobného, i když v mnohem menší míře a přístroje jso na to konstruovány. Jinak chybně navržené odrušení elektronického napáječe může mít za následek za určitých okolností v rozvodech vybavení proudového chrániče. To je mj. důvod, proč norma jednoznačně připouští některé obvody nemít na proudovém chrániči. Typicky obvody, kde by nežádoucí odpojení způsobilo hmotné, nebo jiné škody. Např. servery, nebo doma se na chránič nedává třeba lednička.

Edison

Jááro, nulák je sice „jen“ střed transformátoru, ale pořád je stejně pracovní, jako fázový. A neexistuje norma, která by předepisovala fázi nalevo. A na německých zásuvkách už vůbec ne. Ty mají totiž otočné vidlice a nejsou nepřípustné. Máme harmonizované normy, tak mimo jiné proto. Opravdu je jedno, kde fáze bude – JE TO JEDNO. Samo o sobě pro to svědčí už třeba přístroje II. tř., které mají vidlici jakou…??? Hmmm??? 🙂 Skutečně neexistuje důvod pro rozlišení co má být kde. To, že historický úzus nám říká, že dáváme fázi nalevo je sice pravda, ale je to jen ze setrvačnosti a je to tak „hezké“. Ono totiž pokud by došlo k přerušení nulového vodiče, pak pokud v zásuvce bude přístroj, budeš mít smrtelný napětí na OBOU vodičích! Proto se pracovní vodiče označují za pracovní, tedy potenciálně nebezpečné.

Edison

Hapiky, lžeš!

Spotřebičům to bylo jedno, pokud byl správně zapojen. Ty dva dráty na zásuvku znamenaly, právě, že byl přivede vodič fázový L a ochranný, kombinovaný s nulovým PEN – TN-C. Spotřebič měl živé části zapojeny na kolíky vidlice a ochranný – kostru – na středový kolík. Nikdy to nic nemělo zkratovat, pokud to bylo vpořádku. I proto lze nadále v soustavě TN-S tyto přístroje nadále používat a nezáleží na tom, kde je fáze. U TN-C to nutné bylo, aby bylo jasné, který je považovaný za napěťový a který za beznapěťový, potažmo uzemění.

Chránič netlumí ani neodpojuje zkraty!!! Vůbec nic o tom nevíš!!! Opakuji, že v soustave TN-S je jedno, na které straně je vodič L a na které N. I když se stále doporučuje fázi připojovat vlevo. Je tedy jedno, jestli je jištěna pravá, nebo levá díra, ale musí být jištěn fázový vodič.

hapiky

Edison: Tak si to vyzkoušej! Na přefázovanou rozdvojku zapoj dva el.motory a máš zkrat. Přitom každý samostatně funguje.
Chránič tlumí zkraty ať chceš nebo ne. Pokud nemáš chránič, při zkratu je to šleha. Když ho máš, ani nepoznáš že jsi udělal zkrat. Proto říkám, co říkám.

Edison

No, tak si je zapoj správně a zkus si to. Já to vyzkoušený mám…

A jak by chránič tlumil asi zkraty? Vůbec netušíš, o čem píšeš!!! Plácáš úplný nesmysly!

hapiky

Edison Chránič má v zapojení citlivé relé, které dokáže zaznamenat a odpojit obvod i lidský dotek fáze. To asi víš, jen hraješ chytrého.

Edison

Co to plácáš? Vůbec nevíš, jak proudový chránič funguje, jaká je jeho funkce a účel! A nakonec zaměňuješ svod se zkratem!!! 😁 Tak už konečně přestaň plácat nesmysly!!! Chytrého hraješ Ty, přitom ukazuješ, jak vůbec nic nevíš!

hapiky

No proč asi? Protože chránič má takovou citlivost na zkrat(30mA), že rychle reaguje. Buď to víš, nebo se děláš rád chytrým a z druhých děláš blbce. Takové blbé řečičky typu: Vůbec nic o tom nevíš si nech pro sebe (pokud máš v sobě trochu slušnosti). Ostatně ti to už tady někteří předemnou předhodily.

Edison

Pleteš si pojmy s dojmy! Jak jsem psal, vůbec neznáš smysl, funkci a účel proudového chrániče! Vůbec nevybavuje žádný zkrat! Vybavuje VEKTOROVÝ ROZDÍL PROUDŮ pracovních vodičů!!! Takže sám ukazuješ, že absolutně nic netušíš. Nech si Ty pro sebe svý bláboly, akorát to podle Tebe někdo použije a někoho to zabije! Tady mi nikdo nic nepředhodil! On o tom svědčí i počet palců, víš.

hapiky

Edison: Jak hluboce jsi klesl. Ten tvůj odborný termín není nic jiného než to, co říkám já. Poškození izolace pracovního vodiče způsobuje zkrat, jakožto i každý jiný zkrat. Proto chránič „hlídá tzv.unikající proud“, což není nic jiného než přerušení obvodu pomocí relé, jak jsem psal. Ty tady jen nadhazuješ odborný termín a děláš brouka Pytlíka a myslíš, že před tebou padnu na prdel.
Tak, aby bylo jasno: VEKTOROVÝ ROZDÍL PROUDŮ není nic jiného než ochrana před jiskřením, zkratem apod. Pokud ti je to pořád málo, tak ti ještě píši definici z Wiki:Proudový chránič je elektrický přístroj, který odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod, například při poškození izolace nebo při dotyku člověka. Amen.

Edison

Unikající proud není zkratový proud. Zkratový proud vybavuje jistič a vybavuje zkrat mezi pracovními vodiči. To je ZKRAT. Poškození izolace nemusí způsobit ZKRAT. Pleteš si pojmy s dojmy a vůbec netušíš o elektrice NIC! Nemluvě o tom, že ten tvůj „zkrat“ vybaví i obyčejný jistič. A vždy to tak fungovalo. A říká se tomu ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí NULOVÁNÍM. A je to ochrana základní. Přidání proudového chrániče je dosaženo ochrany ZVÝŠĚNÉ. A nereaguje na zkrat! Nemáš vůbec páru o technice, používáš termity, a nevíš co znamenaj. Mě nemusíš nic popisovat z wiki. A teď mi ukaž, kde tam píšou něco o zkratu v souvislosti s vybavováním chrániče. Nic, viď…

jáára

Fáze vlevo bylo podle nějaký normy. Možná tehdy někdy, ale všichni podle toho jedeme.. Teď mi jeden říkal, že kabely ovládání mají být růžový- To neznám. (čidla, spínače)

Edison

Ano, kdysi to bylo. Už to dávno v normě není, přesto to tak zapojujeme. To je tak všechno. Ovládání… to jde o to jaké. Třeba klasicky ss obvody maj jasně definované barvy a to tm. modrou a červenou. Pokud jde o ovládání síťovým napětím, tak samozřejmě klasicky jako pracovní vodiče rozvodů.

Edison

Spíš máš asi na mysli signálové vodiče.. ale to už je o úplně něčem jinym. Tam je definováno jen to, že nesměj mít barvy vyhrazené pro rozvody. A nakonec… signálové kabely mají být vedeny v oddělených prostorech (lišty s předělem, ve zdi v samostatné trubce nebo samostatném šlicu a podobně).