lexx

Víte proč je fáze v levé dírce zásuvky ?

tedy: měla by být že jo
to je ochranné opatření proti malým zvědavým průzkumníkům co vezmou kovový
předmět (nůžky, hřebík, šroubovák…) zpravidla do pravé ručky a zasunutím do pravé dírky se nic nestane, na další raději nemyslet

Nejlepší odpověď
orwell

Je to věc dohody posvěcená normou. Nějak se to stanovit muselo, ale klidně to mohlo být v minulosti stanoveno obráceně. Důležité je důsledně tuto konvenci dodržovat.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Malá poučka:
fáze, teplá voda a srdce je vlevo.
Proč tomu tak je? Je to dle normy, možná již dnes neplatí normy, ale je to tak zavedené.

cukrar

Je to zvyk, (dobrý zvyk), pozůstatek staré normy.

Klaproth

Je to dané konvencí. Existuje jednoduchá poučka: „Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to neví, ten je …“

Radius

Aby malé děti nestrkaly věci nebo prsty do elektrických zásuvek, prodávají se plastové krytky do zásuvek, jen se zasunou a drží dobře v zásuvce. Pro vyndání krytky (ze zásuvky) je u toho klíček, se kterým to jde vyndat. Prodávaji se sady třeba 10 kusů krytek a je to levné. Kdo má malé dítě, koupí si to a má jistotu, že tam dítě nic nestrčí.

led

JájsemRaibek s jeho kuchynkou logikou… vtipné, ale má skoro pravdu, až na…
o ČSN nebudem diskutovať, tam je to raz napísané a tak to platí! Orientujem sa vždy z pohľadu diváka…
…ale z pohľadu napríklad boxera oponujem nášmu „agentovi kuchárovi bitkárovi“ ak sa pozriem zoči voči do očí elektrickej zásuvke v stene, zbadám, že fázu má v jej silnej pravačke, to len z môjho pohľadu ju vidím vľavo od nosa (ukostrovací kolík), teda musím si dávať pozor na jej „bolestivo nepríjemnú pravačku“ Jeho úderná pravačka je oproti chorému srdcu v mojej ľavej časti hrudníku.
Čo to znamená? Že mnohí amaterskí elektrikári majú tiež takýto boxersky pohľad miesto logického kuchyňského pohľadu a zapoja fázu presne opačne, než určuje štátna i európska norma.

mosoj

Někde být musí a jsou jenom dvě možnosti.
Norma to za nás rozřešila. Kdo strká do zásuvky jakékoliv věci patří na psychiatrii a děti je třeba neustále poučovat a použít chrániče.
Doplňuji:
Chrániče myslím hlavně mechanické i když po novu ty elektrické jsou bez chyby.
Bohužel ty elektrické většina z nás ještě nemá.
Externí napěťový chránič do zásuvky používám při sekání trávy nazahradě !!! Stále jsem rád na světě.

nápad

zkus si přečíst normy, tohle už dávno neplatí, ale to neznamená, že se tomuto zavedenému systému dá něco vytknout , důležité je nepřehodit nulák a ochranný kolík, ale ono se to rychle projeví pokud je místo pojistek zapojen chránič, tak se vám nepovede zapnout, například ani automatická pračka, pokud chránič není, tak je šance, že to někomu namlátí, případně ho to zabije, ale to už je daň za blbost, hlavně toho, že se vrtám v něčem, čemu nerozumím :D

Dochy

Nápad: Nejsem si 100% jist, ale myslím, že podle norem stále musí být fáze vlevo (pokud je kolík nahoře). Jen to už nemusí platit u pohyblivých přívodů, takže u spotřebičů na to nesmíš spoléhat.