Mika.0.1.

Jak zapojit starší lustr?

Potřebuji poradit jak zapojit lustr v domě.
Doma máme lustr, je to starší lustr, jak se dřív hlavně vyráběli s jedním kabelem a tou hliníkovou objímkou kontaktem. Z kabelu ze stropu visí dva dráty. Modrý – nulák a hnědý – fáze.
Jak mám správně zapojit fázi a nulák na kontakt na objímku?
Radši se ptám, protože nechci vyzkratovat obvod…

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Fáze by měla být na středu objímky a nulák na závitu objímky, protože kdybys náhodou sáhl na objímku, nic se nestane. Ale jinak je to vcelku jedno jako u té prodlužky, kde fáze je napravo, protože se jedná o střídavé napětí.

Další odpovědi
kodl67

Fázi na prostředek v té objímce a nulák na její okraj.Tzn.že fáze půjde do středu žárovky a nulák na ten plechový závit

Michálek1245

Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to nevím, tak je … No. Asi to nemusím dokončovat. Nicméně tohle je taková optimálně mnemotechnická pomůcka na to, jak zapojit lustr A samozřejmě teda nejen lustr, protože tohle je normované a platí to všude. Pokud to samozřejmě nedělal nějaký fušér, co si to udělal po svém. Takže vždycky fázovku a zkoušet.