Kopta

Jak daleko je Měsíc a Mars?

Nejlepší odpověď
RedC22

Měsíce a planety obíhají po elipsách, v jejich ohnisku se nachází Slunce, resp. planeta (Keplerovy zákony). Z toho vyplývá, že vzdálenost oběžnice od objektu, okolo kterého obíhá, se neustále mění.

V případě Měsíce se vzdálenost pohybuje v rozmezí od 363 104 km do 405 696 km (0,0024 až 0,0027 AU).

V případě Marsu to je ale složitější. Mars i Země obíhají okolo stejného bodu – Slunce. To znamená, že vzdálenost mezi obouma planetami nejenže neni víceméně stejná, ale v krajních polohách se mnohokrát liší.
Maximální vzdálenost Země od Marsu je teoreticky 401 326 431 km (2,682 AU), minimální pak 54 546 844 km (0,365 AU). To mimochodem znamená, že maximální vzdálenost může být až 7,36 krát větší, než minimální.

V závorkách jsem uváděl vzdálenost v tzv. astronomických jednotkách. Jedna astronomická jednotka (AU) je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem.

(Zdroj: Wiki)
Doplňuji:
Teď jsem si ještě uvědomil, že Tvoje otázka se dá pochopit taky takto: Jaká je aktuální vzdálenost Měsíce od Marsu?

Inu, pak zhruba 1,957 +/- 0,003 AU (údaj platný k 4. 10. 2012 22:36 UTC+01:00)

http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=earth+mar­s+distance
http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=earth+mo­on+distance