Innys

Dalekohled

Uvažuji, že bych si do budoucna koupila nějaký ne moc kvalitní-spíše laický- dalekohled. Jen by mne zajímalo co to znamená když máte třeba Skywatcher ED80 , refraktor 80/600, f/7,5? Jako vím, že f je ohnisková vzdálenost, ale v čem se uvadí a podobně. Děkuji

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

Ohnisková vzdálenost je 80/600, f je světelnost, čím menší číslo, tím lepší. Refraktor znamená, že je tvořen soustavou čoček. Jeho největší slabinou je barevná vada (tedy barevné rozmazání hran). Doporučuji tedy, když refraktor, tak s apochromatickými čočkami navíc. Zatímco reflektor je zrcadlový dalekohled.