Maaara

Kdo a kdy poprvé použil dalekohled pro astronomická pozorování?

Kdo a kdy poprvé použil dalekohled pro astronomická pozorování???

Díky xD

Nejlepší odpověď
annas

Již v roce 1600 byl objeven dalekohled, avšak první, kdo použil dalekohled k astronomickým účelům, byl pravděpodobně Galileo Galilei (1564–1642) v roce 1609, když se svým primitivním dalekohledem pozoroval Mars.

Zhruba 50 let po prvním Galileovo pozorovaní, v roce 1659, holandský astronom Christian Huygens (1629–1695) nakreslil při použití vlastního dalekohledu Mars. Na Marsu objevil tmavou skvrnu (pravděpodobně Syrtis Major) a zjistil, že rotuje okolo planety zhruba jednou za 24 hodin. V roce 1666 uvedl Giovanni Cassini (1625–1712) trochu přesnější hodnotu rotační doby Marsu, 24 hodin 40 minut. Huygens jako první objevil bílá místa na jižním pólu Marsu, pravděpodobně polární ledové čepičky, to se psal rok 1672. V roce 1698 vydal knihu Cosmotheros, kde jako první publikoval pojednání o možnosti života mimo naší planetu.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:nqG7YT­L8k1kJ:planety­.astro.cz/mar­s/1131-mars+Kdo+pou%C5%BE­il+prvn%C3%AD+da­lekohled&cd=3&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz

salatnik

Á zase někdo z astronomické olympiády…