Lukasy

Co se stane když se podivam dalekohledem do slunce?

Ja si myslim, že bych oslepl.
Doplňuji:
Tak ja neměl v plánu tohle ani nikdy zkoušet jinak když jsem byl menči tak jsem se dival do slunka ale naštěsti jsem z toho neoslepl.

Nejlepší odpověď
Damiana

Zde je vysvětlení odborníka na optiku…

Naši hvězdu můžete pozorovat jen pokud je dalekohled vybaven speciálním slunečním filtrem nasazeným na tubus před objektiv. Nikdy a za žádných okolností nemiřte dalekohled na Slunce ani do jeho blízkosti bez nasazeného filtru. Nezapomeňte, že filtr musí být i na hledáčku, nebo musí být hledáček opatřený krytkami – Slunce najdete i bez hledáčku pomocí stínu. Nepouštějte malé děti k dalekohledu bez dozoru je-li možnost, že by otočily dalekohled objektivem ke Slunci. A máte-li dalekohled, ke kterému jste dostali sluneční filtr, který se připevňuje k okuláru, vůbec ho nepoužívejte a klidně ho zahoďte, můžete přijít o zrak při poškození filtru teplem. Při pozorování Slunce přes zmíněný výše objektivový filtr můžete přímo pozorovat sluneční skvrny. Stačí i malé zvětšení. Mate-li fotoadaptér, můžete si sluneční skvrny, pokud nějaké jsou na slunečním povrchu, vyfotografovat stejně jako povrch Měsíce. Pokud jsou že v okulárovém výtahu nebo jinde použity plasty, není vhodné pozorování slunce tzv. projekcí, kdy objektiv ničím nestíníte a promítáte obraz za okulárem na papír nebo jinou plochu. Protože teplo je skutečně intenzivní, mohlo by dojít k poškození dalekohledu. Jak projekci provádět? Dalekohled, který nemá plastové prvky v tubusu a nemá okulár, který má čočky k sobě lepené (informujte se u prodejce) a nemá plastovou objímku namiřte pomocí stínové metody na Slunce. V žádném případě se nedívejte do okuláru ! Za okulárem přidržte kolmo list bílého papíru a vzdalujte ho od okuláru až na papíru uvidíte bílý terčík Slunce. Obraz zaostřete pohybem zaostřovacího kolečka dalekohledu a obraz Slunce i se skvrnami můžete pozorovat. Pamatujte, že i jen krátký pohled přímo do okuláru na Slunce bez nasazeného speciálního filtru před objektiv může způsobit trvalé oslepnutí !

Zdroj: http://www.da­lekohledy.cz/web­magazine/kate­gorie.asp?idk=266

Další odpovědi
Funna

oslepneš…takže mysli a nedívej se .-)

led

Bude to váš posledný pohľad, v prípade, že nebudete mať optickú ochranu.