reika

Dá se do této lampy použít LED žárovka?

Zdravím všechny. Chci si koupit stolní lampu ( a stejnou i stojací), dá se do ní použít LED žárovka? A jaká? Známý má LED lampu a žárovky E27,4 W a E14,3W, prý jsou velmi úsporné. Mohla bych je taky použít? Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Samozřejmě, LED zdroje (nesprávně LED žárovky) se dají použít všude tam, kde je stejná patice na 230 V místo klasických žárovek.

Další odpovědi
aliendrone

Pouze LED žárovky s paticí E27. Existují i redukce, abys mohla použít i ty s paticí E14, ale to je zcela zbytečné, na výběr z E27 je opravdu hodně – ať již wattáží či produkovaným světlem (barvou, teplotou). Naopak – výhoda E27 je, že se dělají i ve vyšší wattáži, což se může někdy hodit, když potřebuješ od lampičky více světla. Takové ty superúsporné (5W a méně) jsou spíš jen k dosvětlení. Ale v případě lampičky těch 5W stačí, myslím. ;) :)

Lampa je konstruována na 60W klasickou ŽÁROVKU, v případě použití tak výkonné LED žárovky budeš mít fakticky jas skoro jako v Hirošimě. (Tedy POKUD by se ti tam tak velká LED žárovka vůbec vešla, protože ty s výkonem nad 30W mají už dost velkou baňku. ;) :D :D

elkon

Samozřejmě, že lze LED žárovky použít, pokud se tam vejdou rozměrově. Na krabičkách bývá popsáno, jaký světelný ekvivalent je ta která LED, proti klasické žárovce. Např. LED 20W svítí přibližně jako klasická žárovka 60W. Také je dobré vybírat LED podle toho, jestli máte raději chladnější světlo (cool, nebo cold white), nebo teplejší (warm white). Někdy bývá dobrá kombinace obou. Záleží na vás.

Edison

Ano. Jakoukoli LED se závitem E27 do výkonu 60W, při nominálním napětí 230 VAC (i DC), která se tam rozměrově vejde. Výkon na lampičkách je uveden pro žárovkoné zdroje a to především ze dvou důvodů: 1. průřez vodičů, 2. vyvíjené teplo. Pro stejnou svítivost LED potřebuje do cca 8W příkonu. U žárovky je zbytek teplo. Tzn., že LED zdroj o příkonu cca 4W je naprosto v pohodě. U LED si navíc mlžeš vybrat teplotu (barvu) světla odpovídající účelu osvětlení. To už je ale celkem věda a doporuřuji se o tomto poradit v DOBRÉM obchodu s odborníky. Obecně lze říci, že poro přesnou práci je vhodné studené světlo kolem 6000 Kelvinů, pro čtění, k nočnímu stolku spíše kolem 3000 K. Pro čtení spíše s vyšší svítivostí, k nočnímu stolku spíše s nižší svítivostí. Do kuchyně je to třeba kapku problém, ptz. pro přesnost práce se jeví jako vhodné světlo studené, ale to má za následek třeba to, že maso opticky jeví známky „zkaženosti“. Ke sledování televize je vhodné rozptýlené studené světlo nízké intenzity, ale pro pohodové večerní posezení střední intenzita s teplotou kolem 3000 – 4000K. Na čtení je lepší soustředěné světlo. Lze používat i světla bodová, vyšších intenzit, třeba pro nasvícení detailů, nebo umělecých děl, ale vždy je třeba teplotu volit dle díla a s intenzitou zacházet velmi obezřetně. Jiné to bude pro nějakou modernu, jiné třeba pro gotický obraz.

Bobek 2

Do LED svítidel se používá stejný druh elektřiny jako do klasických žárovek, takže pokud odpovídá závit (což odpovídá, E27) a pokud se to LED svítidlo do té lampy vejde velikostí a tvarem baňky (což většinou ano, protože ta LED svítidla obvykle napodobují tvar žárovky), tak by neměl být problém.

Funna

LED zdroj s patici E 27 použít můžeš…zdroj s paticí E14 ne…

a pro vysvětlení – píšeš – „jsou prý velmi úsporné“, ale jako bys tomu nevěřila…takže pro příště…pokud ti LED světelný zdroj 3W (mnoství „sežrané“ elektřiny) dá stejné množství světla jako klasická žárovka 25W, tak LED je jasně úspornější proti žárovce…
samozřejmě čím vyšší příkon (jednotka W), tím je úspora větší, např. 15W LED svítí jako 100W žárovka, takže ušetříš víc za elektřinu…

na každé krabičce LEDky je napsané, jakou zhruba žárovku nahrazuje…sice to vždycky trochu přeženou (marketingový tah), ale zhruba se s tím dá počítat…

Kepler

elkon: klidně přidej. Svítivost LED na stejný příkon je přibližně 8× vyšší. Takže LED 20 W by svítila asi jako klasická žárovka 150W.

elkon

Je to podle typu LED, tak je to na krabicích napsáno, není to můj výmysl. Mám jich v ruce několik. Na jedné 10W je jako 75W, jiná 21W je jako 60W, další 20W je jako 60W a td. Různí výrobci, různé typy ledek, různé i velikosti.

Kepler

To je docela možné, možná ty starší LED nebyly tak účinné. Já mám ve stropním svítidle našroubováno celkem 25 W a svítí to jak v Las Vegas. Rozhodující je vedle příkonu udávaný světelný tok v lumenech a toho je třeba se držet. Co má míň, než 1000 lm, je pro mně nezajímavé.

Kepler

Bobek: LED využívá stejnosměrný zdroj nižších napětí, nikoliv střídavý 230 V, tedy není to stejný druh elektřiny. Vše je transformováno v konstrukci zdroje.

Dochy

píše do svítidel, nikoli do samotných LED, takže je to podle mně OK. A klidně bych zůstal u označení LEDžárovky, které odkazuje na konstrukční specifikum daného zdroje – pro přímou náhradu klasické žárovky.

Edison

Bobku, mýlíš se!!!

Ne do všech lampiček (a jiných světalných zdrojů) lze dát LED. Už třeba jen kvůli regulaci… Podotýkám, že není regulátor jako regulátor a LED ako LED… Prostě na regulaci je LED mnohem náročnější a jisté podmínky musí splňovt jak LED, tak samotný regulátor…

reika

Ještě jsem slyšela, že existují nějaké „krokované“ Led žárovky,u kterých se dá tlumit nebo zvyšovat světlo tak, že se vypne a zapne lampa… Není to nějaká blbost?

Dochy

Jo, koupili jsme před lety tuším v Hornbachu. Po zapnutí se rozsvítila tuším naplno a po krátkém vypnutí vypínačem pak svítila sníženým jasem… Krokování bylo myslím ve 3 krocích. A mám pocit, že to tehdy byla ještě kompaktní zářivka a ne LEDka. A přestali jsme to používat protože: 1. radši bych aby to začlo na nižším jasu a stupňovalo se to nahoru, 2. uvítal bych větší výkonový rozdíl na těch stupních…

Edison

Ano, ale to vyžaduje celkem specifický regulátor. Pozor, některé LED zdroje mohou tento regulátor mít v sobě, ale ty pak mají celou logiku samy v sobě a nejsou kompatibilní s klasickými žárovkovými regulátory, které bývají umístěné ve svítidle, nebo dokonce ve vypínači.

reika

A proč jsou některé lampy označené LED lampy a jiné ne, když se do nich taky mohou dát LED žárovky?

Dochy

LED lampy už bývají komplet konstruované z diskrétních LED a žárovka už do nich zpravidla strčit nejde. Takové mívají často zdroj v podstavci (kde jeho hmotnost zároveň slouží jako těžítko pro stabilitu lampy) a nahoře už je jen pouzdro se samotnými nevyměnitelnými LED.
Pak je možnos že jsou lampičky, které předpokládají vyměnitelnou „žárovku“ ale třeba s max. tepelným výkonem těch cca 10W (klasická žárovka by takovou lampu roztavila) – Třeba jsme koupili zrcadlovou skříňku do koupelny. Předchozí skříň dovolovala 2×40W žárovku. Nová (stejný typ, nová generace) už dovoluje max 2×12W – jediný rozdíl je v tom, že nová nemá v horním krytu větrací otvory.