Deli

Úsporná žárovka s led – proč svítí i po vypnutí?

Máme v lampičce (ne stojací, na zdi s vypínačem též na stěně) led úsporku. Po vypnutí vypínače zůstává slaboučce svítit. Ne pár minut, ale pořád. I po 24 h od vypnutí vydává slabounké světlo. Dříve tam byla jiná žárovka a nedělala to. Manžel se chystá na velké hledání problému se zkoušečkou a otestování dalších žárovek v této lampičce a této žárovky v jiných svítidlech, já to vzala nejdřív tady přes odpovědi: Nevíte, proč se tohle děje? Nemáte s tím zkušenost?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Hlada

Do žárovky se dostává síťové napětí vadným vypínačem, vadnou izolací nebo indukcí. Lampičku je potřeba odmontovat a měřičem izolace nebo alespoň multimetrem zjistit příčinu. Nejspíš je vypínaná pracovní zem, nikoli fáze. I při obráceném zapojení by ale v případě kvalitní izolace svítit neměla. Jestli je přívod k objímce v nějaké kovové trubičce, která je připojená k ochranému vodiči, může se v trubičce napětí naindukovat. Pak bude stačit zapojit vypínač do fáze.

Další odpovědi
Michal Kole

No já bych se bál izolační stav měřit, protože to se měří 500 V (pokud si pamatuji z učňáku) a to by LED diody odpálilo.

Zkusil bych změřit náhradní unikající proud, ale to nezměříte běžným multimetrem. je potřeba revizní přístroj pro měření spotřebičů.