Legionář

Co znamená slovo sbernia?

Slovo se vyskytuje v knize Žid Süss.
… Pudr a líčidlo jí na obličeji popraskaly, veselý oheň, který zažehla ve svých velikých očích, pohasl, široká atlasová sukně visela na ní ve strnulých záhybech a pod uměleckou, malými rubíny posázenou sbernií – to ona zavedla tuto módu, kterou napodobili dokonce i ve Versaillích –, pod uměleckou sbernií i její zářící, ořechově hnědé vlasy ztratily svou svěžest…
Nikde jsem to nedohledal.

sbernie x sbernia.

Nejlepší odpověď
annas

Řekla bych,, že jde o slovo sbernia. V textu – by mělo být " malými rubíny posázenou sbernii", dnešní slovosled sbernii posázenou malými rubíny.

To by odpovídalo významu, že jde o lehký přehoz, který měla žena přes hlavu, byl posázeny rubíny. Sbernii nosívali umělci i vojáci., jiné pojmenování tzv.. burnusu.

Vidíte na fotografii v odkazu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Burnus

„Bernia, sbernia – (ze španělštiny ) lehounký dámský přehoz. Mohl
částečně zakrývat i hlavu, většinou se uvazoval na jedno rameni a splýval až na zem. (druhá polovina 16. – začátek 17. století). “

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Ai­aFjLzP5SUJ:htt­ps://www.hrad-bezdez.eu/publi­kace/metodika-datovani-podle-mody.pdf+&cd=11&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-dpúo