novel

Co znamená slovo „oddémonizovat“?

Například: Radní chce oddémonizovat parkovací dům pod Střelnicí…

https://tabor­sky.denik.cz/dis­kuse/radni-chce-oddemonizovat-parkovaci-dum-pod-strelnici.html

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vyjdu z článku, na nějž jste uvedl odkaz, oddémonizovaní je myšleno v tom smyslu, že radní ukáže všem ostatním, že podzemní parkoviště není určené jen pro „pidiautíčka“, ale i pro ostatní auta, tedy parkoviště je „démonizované“, bere se jako horší, než ve skutečnosti je.

Tedy chce, oddémonizovat, zbavit parkoviště fámy či pověry, která se šíří, že to je ve skutečnosti jinak, než se uvádí.

Radní chce ukázat, že se dá domem projet. bez úhony a šrámů.

Další odpovědi
Kepler

Já to chápu jako zlikvidování jakékoliv negativně vykládané skutečnosti. Odejmout nějakému jevu nadpřirozené vlastnosti. Oprostit prosté lidi od demagogie.

aliendrone

Zbavit něco/někoho démoničnosti. :)

Příklady:

  1. Zbavit led jejích služebníků (sama se oddémonizovat NEDÁ, to je nad lidské síly)!
  2. Nechat Keplera umřít žízní (zbavit ho démonů v alkoholu)!
  3. Změnit konstantu jemné struktury vakua (tím pádem znemožnit elektrické jevy a tak připravit Edisona o práci)!
  4. Zakázat šíření přísloví a aforismů (tím pádem znemožnit annas trápit komplikovanými otázkami aliendrona)!
  5. Zavést na tomto webu kategorii „Insecta“ – včetně podkategorií všech jejích nad/podřádů, nad/počeledí a rodů (a tím pádem efektivně znemožnt zjentkovi pohodlné vkládání)!
  6. A to jsem zdaleka nevyčerpal možnosti – např. ivzez, quentos, Rokio, Complex, marcí1, Dochy, orwell atd. atd. – vypisoval bych DO RÁNA!!

marci1

Oddémonizovat: zbavit se strachu z něčeho, co nás děsí (démon=zlý duch).
Viz odkazy:

„Oddémonizování“ smrti a umírání (metoda psychoterapie např. u onkologických onemocnění)
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat/d/pre­fix/stranka/104

démon, démonizace:
dobrý či zlý duch/ ďábel
(démonizmus = víra v d., démon. síla/ moc
démonizovat = přičítat vlastnosti démona

  • viz démonolatrie, spiritizmus, okultismus"

https://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=d%E9mon,­%20d%E9moniza­ce
🙂

led

V prípade parkovacieho domu ide pánu radnému Fišerovi o sebareklamou „Keď to dokážem Ja, dokážu to aj iní!“, zbaviť oficiálnym spôsobom šoférov strachu zo strašidiel stiesnených pomerov parkovacieho domu.

JáJsemKarel!

Co já vím…

Vyjmutí démona z nějakého člověka?

Edison

Zbavit znaků démonů.

Často zbavit démonických znaků nějaké téma. Tedy o tématu, o kterém se nemluví, protože je to třeba falešně nevhodné, nebo se člověk mylně domnívá, že by „se to nemělo“.

led

aliendrone s bodom 1 súhlasím. Príživníkov nestrpím… ale na chudáka postaršieho Keplera a ďalších vyceril svojich päť radov tesákov na „nedotknuteľných“ no… neviem, či nebude po zásluhe vyslaný ako diplomat (jeden z civilizovaných spôsobov likvidácie nepohodlného) na niektorú vzdialenú hviezdokopu.

aliendrone

Edison>>> „Zbavit znaků démonů“? Takže „znaky pryč“, ale démon bez znaků „je v poho“? ;) :D