Co když mě firma nevyplatí, jak má?

Mám oddělaný měsíc a tím měsícem mi skončila smlouva. Ve smlouvě je 15denní výpovědní lhůta. Další měsíc jsem dělal na černo, pár směn odchodil a jak jsem na to přišel, tak i ze směny odešel. Smlouva byla stejně už neplatná. Co dělat v případě, kdyby mi zaměstnavatel chtěl šáhnout na výplatu, kterou jsem mu odmakal? Na to dle mě nemůže mít právo.

Odpovědi
JájsemRaibek

Takže za oddělaný měsíc, ve kterém jsi měl smlouvu máš i právo na mzdu.
Za další dobu, jak říkáš na černo nemáš nárok na nic a firma nemá žádné právo ti něco platit. Firma, ale i ty se máte právo strachovat, aby vám nebyla udělena pokuta za nelegální zaměstnávání, která může činit jeden milion u zaměstnavatele a sto tisíc u zaměstnance.
p. MrLuke, máte ještě nějaký dotaz ke mzdě a práci na černo?

ivzez

Když Vám firma nezaplatí, jak má, upomenete ji
a pokud na upomenutí (výzvu) nebude reagovat, zažalujete ji.

Ovšem nárok se Vám podaří prokázat jenom za dobu,
na niž máte platnou smlouvu či dohodu, případně za dobu,
kterou Vám dosvědčí kolegové jako odpracovanou.

Na svědectví kolegů ale příliš nespoléhejte,
pravděpodobně se budou obávat ztráty zaměstnání.

Mc Merkurion

… můj názor (nejsem právník): … nárokové složky ti vzít nemůže, ale jestli jsou nějaké položky, co se dávaj od stolu (prémie, atd), tak tomu bych věřil >>> nejednou se to už stalo … zaměstnavatel moc dobře ví, co ti MUSÍ zaplatit a co ne …
… za tu práci na černo ti může dát kulový …

Zdroj: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-zamestnavatel-vzit-neco-z-vyplaty-kdyz-koncim#discussion