manykerka

Border kolie vrčí na psy…

Máme v bytě 3+kk 1,6 roční border kolii (pes). Asi před 3 měsíci začal vrčet na psy. Nejprve se jim vyhýbal, pak by se ale nejradši porval. Před 14 dny to začalo být naprosto šílené – když jsme šli do obchodu a viděl tam nějakého psa, málem rozdrápal skleněné dveře a shodil pár věcí z regálu. Pes, na kterého naše borderka vrčela byl naprosto v klidu, našeho psa naprosto ignoroval, přitom ten náš se mohl zbláznit… Už jsme zkoušeli 3 různé cvičitele, ale nic nepomáhá, navíc každý cvičitel má jiný názor. Jeden nám poradil, ať psa vytaháme do vzduchu za krk, jiný zase řekl, že to podporuje dominanci a agresivitu, takže psa máme povalit na zem. To se nám bohužel nedaří, protože pes je tak střeštěný, že se na zem opravdu povalit nedá… vůbec nemůžeme chodit na procházky bez vodítka, ačkoliv pes bez rušivých elementů spolehlivě poslouchá… Opravdu nevíme, co máme dělat.

Děkujeme předem za rady.

Nejlepší odpověď
anonym

Během 14 dní (nebo třech měsíců) jste vystřídali tři různé cvičitele? Vyhledáváš rady odborníků a na cvičák nechodíš? Máte psa v bytě, dospěl a je to border kolie, navíc pravděpodobně žijete v nějakém městě. To všechno jsou faktory, které pracují proti vám. Borderka je hyperaktivní plemeno, které z přemíry nevybité energie může mít po dosažení hranice dospělosti potíže s dominancí. Období fáze socializace jste už prošvihli a dost dobře si nedovedu představit, že při každém nežádoucím projevu budete chtít psa (i kdyby se vám to povedlo) válet po chodníku. Spolehlivá poslušnost není to, o čem tady píšeš, protože právě při rušivých elementech musí dobře vycvičený pes poslechnout. Proto ho snad cvičíš, ne? Proto aby poslechl právě v okamžiku, kdy o něco jde. Někdy jde i o průšvih nebo život psa. Takže o spolehlivosti a poslušnosti psa nemůžeš ty vůbec mluvit. Začni tím, že psa zkus opravdu zaměstnat. Procházky na vodítku nemohou borderce stačit. Je to začarovaný kruh, pes se nechová správně, tak ho nepustíš z vodítka a on je tím pádem čím dál víc „nadupaný“. Potřebuje vybít energii. Potom, co pes bude dostatečně a přiměřeně vyčerpaný, zkus pro začátek skutečně upevnit základní poslušnost psa . Zaměř se třeba na povel „sedni- zůstaň“, který musí pes bezpodmínečně splnit i při „rušivých elementech“. Můžeš si pomáhat stopovacím (dlouhým) vodítkem, požádat nějakou osobu o spolupráci, později někoho s klidným, neagresivním psem. Nebude to jednoduché a při temperamentu a inteligenci bordera musíš být hodně důsledná a vytrvalá. Když ti bude připadat, že pes za KAŽDÝCH okolností uposlechne povel „sedni- zůstaň“, můžeš se s ním vydat tam, kde se dá předpokládat setkání s jiným psem (nebo takové setkání připrav) a až uvidíte, že se blíží cizí pes (on i tvůj pes na vodítku), dej svému psovi povel sedni-zůstaň a nech cizího psa přejít kolem. Těžko radit, když psa ani jeho reakce nevidím ve skutečnosti, ale mojí radou nic nezkazíš. Je mnoho možností a informacích na netu (i v knihách), kde najdeš různé porady. Někdy je lepší čas, který promarníš hledáním na netu (i Odpovědích), věnovat právě psovi.

Další odpovědi
Illines

To chce trpelivost a poradit se na cvicaku,potrebuje byt v komunite psu a na cvicaku poradi.
Doplňuji:
jaksi divne rady tech cvicitelu.

Drap

Podcenili jste asociaci psa v mládí. Je třeba chodit se psem co nejvíce mezi psy. A zvládnutím základní poslušnosti a důsledností ho to odnaučit. Teď už jiná cesta neni.
Pro okamžité zvládnutí zákazu se používá jak vyvěšení, tak položení psa na zem. To že to nejde, tomu dost dobře nerozumím. To u borderky zvládne dvanactileté dítě, když ví jak na to.

pusinka50

Máte ho přece na vodítku, jak píšete, tak když začne se sápat po nějakém psovi, okamžitě ho přitáhnout za vodítko, vzít za obojek oběma rukama a buď ho svěsit nebo povalit.....a nesmíte se ho bát, to pes vycítí, musíte být strozí, přísní, autoritativní s jasným cílem zasáhnout a svého psa rychle překvapit a zpacifikovat. Dokud psa nemravníte, pořiďte si klasické vodítko, ne navíjecí lanko, klasické můžete vzít do rukou, kdežto lanko se vám do rukou zadírá

ReHu

Zkus se poptat tady.

http://www.psycho­log-psu.com/

Pořádají i víkendové akce nebo tábory se psy.

manykerka

Takže Bohemica – tvé rady mi jsou absolutně na nic, když jsem na začátku řekla, že pes začal vrčet z ničeho nic. To není moje vina. Denně je venku 2 a půl hodiny, to borderce naprosto stačí. Venčím ho v parku, kde žádní psi nejsou, takže běhá za balónama. A povel sedni – zůstaň umí už rok. Umí všechny základní povely. A tři cvičitele jsme měli během 1 roka, od té doby co začal vrčet. Na cvičáku jsme byli, tam nám ale řekli, že s tímhle nám neporadí, že dělají pouze poslušnost. A v bytě žije spousta borderek – u nás na sídlišti co já vím 12 a všichni to zvládají. Psovi se věnujeme jak jen to jde, takže toto rozhodně není žádná překážka.

pusinka50 – Navíjející lanko nemáme, máme klasické provazové vodítko.

Samarak

Není nutné hned na sebe štěkat:-) Mě z téhle šlamastyky vycházejí 2 možnosti: buď se vašemu hafanovi něco stalo (zaútočil na něj jiný pes) nebo se vážně cítí nevyužitý. Jestli jde o první možnost, tak jedině chodit mezi psy a citelně potrestat, jakmile začne vyvádět na jiného psa (Zkus ohlávku – pes je tak víc pod kontrolou). Co se týká potrestání, tak osobně preferuji povalit a chytit pod krkem. No a jestli je to 2. možnost – jezdíš na kole? Házení balonku je fajn, ale pelášit půl hodinky vedle rychle jedoucího kola je mnohem lepší:-) Mimochodem – děláte s psiskem nějaký sport?

anonym

Takže manykerka-abychom si to trochu shrnuly: Podle jednoduchého výpočtu máte 1,6 r. starého psa, rok s ním máte problémy. To znamená, že byl ještě štěně, když jste ho přestali zvládat? Pes začal vrčet z ničeho nic? Prostě mu v půl roce přeskočilo ze dne na den a začal se chovat agresivně? Na cvičáku ti řekli, že dělají jen poslušnost a váš problém nevyřeší? Tři cvičitele jsi vystřídala a žádný se neosvědčil? A to všechno není tvoje vina? Docela bych se bavila, kdyby to nebylo celé spíš k pláči. Pořídit si borderku do paneláku abych mu házela v městském parku balony je dost nešťastný počin, v důsledku hlavně pro psa. Předpokládám, že přes den doma nejsi, se psem se dostaneš ven někdy odpoledne, v tomto období tedy téměř za tmy…všichni jsou špatní, cvičitelé, na cvičáku, pes a ty jsi přesvědčená, že na ničem neneseš vinu. Chování, které popisuješ patří k celkem běžným potížím u psů a není pro trochu zkušenějšího pejskaře problém takové projevy odstranit. Zdá se ale, že v tomto případě spíš vázne tvoje spolupráce a komunikace nejen s oslovenými odborníky, ale i s vlastním psem.