Tw!st

Zvládnete správně odpovědět na tuto logickou úlohu?

Na jedné sociální síti jsem narazil na takovou primitivní „logickou“ úlohu, na kterou jsem byl schopen odpovědět do 5ti vteřin po přečtení, ale všiml jsem si, že přes polovina komentářů byla špatně (nevím jestli si dělali legraci nebo to mysleli vážně). Pojďme to ze zajímavosti zkusit zde, jak říkám je to pro základní školu.

Muž vejde do obchodu a z pokladny tajně ukradne 1 000,– Korun. Poté si v obchodě vybere zboží v hodnotě 700,– Korun a jde zaplatit prodejci ukradenou tisícikorunou. Prodavač mu vrátí 300,– Korun.
Jaká je celková ztráta prodávajícího?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
aliendrone

1000,-

Není třeba přemýšlet, stačí jen logicky oddělit to, co spolu souvisí. Ukradením tisícovky vzniklo manko 1000Kč v pokladně. Ty další kecy s tím vůbec nesouvisí, jsou jen omáčkou pro nakrmení blbeesů. ;) :)

Další odpovědi
dubraro

1000,-

Škoda vznikla krádeží z pokladny. Ten zbytek je jen směna.
Dokonce by bylo možno uvažovat o tom, že výsledná škoda byla méně, než 1000, protože to zboží s prodejní cenou 700 nakoupil obchodník za cenu nižší.

Edison

1000,-

Ukradenou ticku SMĚNIL za zboží za 700 + 300 nazpátek.

Arne1

1000,-

elkon

1000,-

To není žádná složitá otázka. Stačí myslet.

Dochy

1000,-

ivzez

300,-

Odpověď (záměrně jsem vybrala nesmyslnou částku) je jasná.
Ale zajímalo by mne, jak vznikly některé další. (–:

Odpovedi18

1700,-

Odpověď je 1000, ale příjde mi nelogické to, že když mu ukradne –1000, tak není ve ztrátě.. + ještě zboží za 700.. dokáže mi to někdo vysvětlit ?

luky.1986

1000,-

Zloděj odešel z krámu s 300kč v penězích a zbožím za 700Kč to je škoda celkem za 1000Kč. Ne?

Darkunrest

1000,-

Lekarnik20

1000,-

Lgee

1000,-

Amálka77

1000,-

Petinak

1700,-

Edison

Dubraro, co škody je třeba započítat i případný zisk z prodeje zboží, tedy jeho prodejní, nikoli nákupní cenu.

Tw!st

Odpovedi18: Protože jednoduše to zboží zaplatí (vrátí 700Kč z toho co ukradl a vyměnil to za zboží). Je vlastně jedno jestli to zboží zaplatil svými penězmi nebo ukradenými, jednoduše to zaplatil a tečka. Ztráta je tedy 1000Kč.