zjentek

znáte vyňatá slova se šč?

tuto hádanku zná každý prajzák a tak mě zajímá, jestli se to ví i ve zbytku světa :o
Doplňuji:
Front bingo!
Chybi tam ešče enem ščovik a termoska. Ja, termoska tež ..bo ščajem!
annas oprava: ščekač, ščipač, ščešči atd ,)

Nejlepší odpověď
briketka10

no a eščé přece Boršč 😁
Doplňuji:
ešče sa po tom pivu pošči moc chlaščeš
si chlapisko vyščahlé a osina voščinatá !!
a ščije a ščije a ščije..

Další odpovědi
annas

Vyňata slova ze skupiny slov spisovných a dnes již zastaralou skupinou hlásek – místo šť = šč.

Nejsem Prajzák, ale ve výslovnosti některých slov je shoda s hanáčtinou.

Napadalo mě:

ščekat, ščeně, ešče, ščipat, Ščepán, ščestí atd.
Doplňuji:
Pravda. Neuvědomila jsem si, že „prajština“ má těch staročeských zakončení mnohem víc než hanáčtina.

I když prajská mluva má hodně slov z něnčiny, hláskové spojení šč je z nářečí lašského, kde se stejně jako v hanáčtině a moravské slovenštině nezměnilo ve 14. – 14. století na št.

Front

Vyjmenovaná slova po ŠČ – ešče, klešče ščípačky, poščevák a KŠČ.

mosoj

ščukat......

zjentek

mosoj: ščukat je na prajzké škytat, věděls?

annas

I u nás se ščuká, když má někdo škavku. … -))

Sůwa

Annas a co ščudlík ? 🙂

annas

Takže i v Praze se najde vyjmenované slovo po šč? 🙂

zjentek

briketka, ty se vyznáš ,),)

knedlik123

kdo je to prajzak ?

zjentek

znám dobrý web, kde se to dá položit jako otázka

briketka10

Hmm
já taky 😁