Znáte někoho, kdo se účastnil lynčování Němců roku 1945?

A co Vám k tomu řekl?
Je škoda, že se o tomto tématu v Čechách příliš nezmiňujeme, i když chápu, že se o takových věcech těžko mluví.

Pro zajímavost: https://youtu­.be/hosH3aGMO­eY?t=23m47s

Nejlepší odpověď
da ny

Znám a znala jsem lidi, které lynčovali v českém pohraničí Němci v r. 1938 – 39, než byli vyhnáni ze svých domovů…
Vím o těch, kteří byli Němci zabiti, před válkou, během ní, i v koncentračních táborech… Z vyprávění pamětníků, jak po válce „chodili“ k nám přes hranice až do r. 1953.(než se definitivně zadrátovaly hranice)..... a co vše zde tropili…

Od zdejších starousedlíků převážně německé národnosti se člověk dozvěděl ledacos. Generace našich rodičů, kteří sem přišli na umístěnku a za prací mnohem více, Němců zde žila spousta, po r. 68 byl další významný dobrovolný odliv Němců z naší země ;)
Za 1/2 mých spolužáků jezdily babičky z NSR a mnozí tam tyto prarodiče navštěvovali (pravda, někteří jen s jedním z rodičů).
Válka je vždy svinstvo

Další odpovědi
led

A to vám o lynčovaní Nemcov povedal Čech dodnes žijúci v ČR?
Ale lynčovanie Čechov českými Nemcami v čase obsadzovania Sudet priznávajú aj samotní Nemci.
pokračovanie v diskusii

mosoj

A co chceš k tomu říct. Němec rozpoutal válku a to je větší zlo. Dělo se to na obou stranách. Podívej se na filmy z koncentráků.

https://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&aq=&oq=koncen­tra%c4%8dn%c3%ad+t%c3%a1­bory+a+mu%c4%8­den%c3%ad&hl=cs&i­e=UTF-8&rlz=1T4GGHP­_csCZ646CZ647&q=kon­centra%c4%8dn%c­3%ad+t%c3%a1bo­ry+mu%c4%8den%c3%ad&gs_l­=hp..0.0i22i30­.0.0.0.429970­...........0.E­PEMJjPwQmc

Za vše mohou války !

ten který je

Znal jsem dva pamětníky kteří mi vyprávěli o něčem takovém.
První událost se stala po pražském povstání,kdy lidé potrestali Němku která byla manželkou nějakého vysokého důstojníka a povraždila své děti.Sebe chtěla otrávit.
Druhý případ se odehrál na území západních Čech,kdy z půdy činžovního domu střílel fanatický voják jednotek SS po civilistech.Pán který mi to vyprávěl mi ukazoval velikou jizvu na noze po zranění.Střelec byl dopaden a odzbrojen příslušníky US Army.Cestou do zajetí dostal pár ran od českých občanů. To se ale o lynči vlastně mluvit nedá.

Emefej

Osobně neznám nikoho, ale moje bývalá sousedka Brunerová byla svědkem známého ústeckého topení Němců 31.7.1945. Ale o nic vážného nešlo, mrtvých Němců bylo jenom 40, jak by řekla led, byla to jenom taková bitka.

Dismas

Můj děda, kterému v té době bylo 17.

Lamalam

Já osobně nikoho takového neznám.

kamilto

Dnes jiz neznam.
Mlady jsem sbiral militarie a mluvil v oblasti pohranici -Decina,Sluknova, jak s Cechy,tak Nemci starousedliky.Jeden pribeh o ceskem chlapci a nemecke divce mne opravdu zaujal.Myslim,ze by byl mnohem zajimavejsi nez napr.pribeh filmu Habermannuv mlyn, ci Krev zmizeleho.Divka zkoncila jako hospodyne(pozdeji otrokyne) bez dokladu u noveho spravce hostince az do 80 tych let.

mosoj

Za vše mohou lidé i za ty války !!!

led

Je pracda, že v čase vojny a počas odbobia po uplatnenie „Benešových zákonov“ museli byť na ochranu Nemcov žijúcich na území ČSR pridelené bezpečnostné zložky.
Ale bitka ešte nie je „sudca Lynch“. Aj keď, ani to neospravedlňuje „Taká bola doba“

anonym

Jak dlouho byli Slováci v ruském zajetí po válce?

A platili doma jako trestaní, nebo jako hrdinové, když bojovali proti rusákům?

kapka

Led, to nebyla bitka, bylo to lynčování. Jsou o tom dokumenty.

Agneta

Zdá se mi, že led má ještě rudou knížku, jak to přetáčí:DD

gecco

Obavám se, že LED má ‚jen‘ zkreslené vnímání…
O vraždách, mučení a ubijeni ‚nemcu‘ po WWII u nás existuje řada dokumentů…
___
Led – promin, ale nemohu souhlasit…
Aj Jánošíka iba zbili???

led

Kritikom pojmu „bitka“ doporučujem v kľude si preštudovať defíníciu tohto pojmu.
Bitka je:
rozsahom od slabého úderu až po ťažké ublíženie.
jednosmerná – obojsmerná
kontrolovaná – nekontrolovaná

Nepíšem odpovede ignorantom, ale rozmýšľajúcim ľuďom. Pri odsune naozaj vreli aj vášne dochádzalo aj k nekontrolovaným bitkám.
Sudca Lynch – zobratie spravodlivosti do vlastných rúk bez riadneho súdneho procesu.

Lamalam

V Postoloprtech zastřelili v červnu 1945 přes 760 místních Němců. To byla bitka nebo už něco víc?

led

Súhlasím, to nebola bitka, to bola vražda!
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Masakry_N%C4%9Bm­c%C5%AF_na_ja%C5%99e_a_v­_l%C3%A9t%C4%9B_1945

led

Pozrela som si informácie o tých čo dali príkaz k masakru,
„Obecní policista a švec Bohuslav Marek“ a ani „štábní kapitán Vojtěch Černý (odbojář)“ neboli príslušníkmi žiadnej ľavicovo orientovanej strany
pozrite si „Stenografický zápis – Marek“ z vyšetrovania parlamentnej komisie 1947 (ešte vladli socialisti a demokrati) http://zpravy­.aktualne.cz/ste­nograficky-zapis-marek/r~i:galle­ry:10745/r~i:pho­to:253211/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vojt%C4%9Bch_%C­4%8Cern%C3%BD_(od­boj%C3%A1%C5%99)
ale je zaujímavé, že v novodobých správach po roku 1989 sa nikde nehovorí o hlavných vinníkoch (obranné spravodajstvo).